Tüketici sözleşmelerinde şahsi teminatlar
Personal guarantees in consumer contracts
  1. Tez No: 497100
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamına giren tüketici sözleşmelerinde şahsi teminatlar konusu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde bir sözleşmenin hangi durumlarda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında uygulama alanı bulacağı konusunda genel bilgilere yer verilmiştir. Bu doğrultuda, tüketici hukukunun uygulanması bakımından son derece önemli konular olan Tüketici Kanunu'nun kişi bakımından uygulama alanı çerçevesinde“tüketici”kavramı ve maddi anlamda uygulama alanı çerçevesinde“tüketici sözleşmeleri”kavramına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, borcun ifasını sağlamaya yönelik bir güvence olan“teminat”kavramına dair açıklamalara yer verilmesinin ardından, teminat sözleşmelerinde kullanılan ayrımlar ve teminatın türlerine yer verilmiştir. Devamında, tezin konusu açısından önemine binaen bir şahsi teminat sözleşmesi türü olan kefalet sözleşmesi geniş ve ayrıntılı olarak ele alınmış ve yine bir şahsi teminat taahhüdünün kefalet olarak mı yoksa garanti olarak mı nitelendirilmesi gerektiği, doktrinde ve yargı kararlarında sıklıkla tartışma konusu yapılmış olduğundan garanti ile kefalet ayrımına yönelik açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise Tüketici Kanunu'nun 4/6. Maddesi göz önüne alınarak tüketici sözleşmelerinde şahsi teminatlara ilişkin özelliklere yer verilmiş ve kanuni düzenlemeye göre tüketicinin borçlarına karşılık verilen şahsi teminatın adi kefalet, tüketicinin alacaklarına ilişkin verilen şahsi teminatın ise müteselsil kefalet sayılmasının hukuki sonuçlarına ilişkin detaylı açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın bütününde ilgili kanuni düzenlemelerden, doktrindeki çalışmalardan ve çeşitli ulusal yargı kararlarından faydalanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the personal guarantees in consumer contracts covered by the Consumer Protection Law No. 6502 have been studied. In the first part of the thesis, general informations were provided regarding under which conditions a contract would be implemented within the scope of the Consumer Protection Law. In this context, the concept of“consumer”and the concept of“consumer contracts”have been examined which is a very important issue in terms of the application of the Consumer Protection Law. In the second part, the types of guarantees used in collateral agreements are studied after the disclosure of the concept of“garanty”which is an assurance of the fulfillment of debt obligations. In the following, the bailment contract, which is a type of personal guarantee contract has been dealt with in a broad and detailed manner, considering the importance to the issue of the thesis, and as it has been widely discussed in the doctrine and Supreme Court's decisions, when a personal guarantee commitment should be regarded as a bailment contact or a guarantee. In the third and last section, by taking into consideration of the article 4/6 of the Consumer Protection Law, specific features of personal guarantees given to consumer contracts have been provided and detailed explanations have been made regarding the legal regulations of the personal guarantees given to the consumer's debts should be considered as a ordinary guarantee and the personal guarantees given to the consumer's receivables should be considered as a joint guarantee. Throughout the thesis relevant legal regulations, decisions of various national judicial authorities and national judicial decisions have been used as resources as much as possible.