Tüketici kredilerinde kefalet sözleşmesi
Surety agreement on consumer loans
  1. Tez No: 582780
  2. Yazar: UĞUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YENİOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Banka ve tüketici arasında imzalanan tüketici kredisi sözleşmelerinde, banka kredi alacağını tahsil edememe ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla tüketiciden teminat ister. Bu teminat ayni ya da şahsi olabilir. Ne var ki ayni teminatların masrafının yüksek olması nedeniyle bankalar daha ziyade şahsi teminatları tercih etmektedir. Şahsi teminat sözleşmelerinin bir türü olarak, konumuzu oluşturan kefalet sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu (TBK) m. 581'de şu şekilde tanımlanmaktadır:“Kefalet sözleşmesi, kefilin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifa etmemesinin sonuçlarından kişisel olarak sorumlu olmayı üstlendiği sözleşmedir.”6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) ile, tüketici kredilerinde şahsi teminat verilmesi halinde teminatın adi kefalet sözleşmesi olacağı ifade edilmiştir. TKHK, böylece kefili bütün tüketici işlemleri için korumaktadır. Buna göre çalışmada, kefalet sözleşmesinin tanımı, özellikleri, çeşitleri, hükümleri incelenmiş; TKHK bağlamında tüketici kredisi sözleşmelerinde bankalara verilen şahsi teminatlara ilişkin değerlendirmeler 4077 sayılı TKHK ile mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In consumer loan agreements signed between the bank and the consumer, the bank requests collateral from the consumer in order to eliminate the possibility of not collecting the loan receivable. This guarantee may be in kind or in person. However, due to the high costs of collaterals in kind, banks prefer private collaterals. As a type of personal guarantee contracts, the guarantee agreement constituting our subject is the Turkish Code of Obligations. 581: "The surety agreement is the contract in which the guarantor undertakes to be personally responsible for the consequences of the debtor's failure to fulfill its debts. expressed. TKHK protects the guarantor for all consumer transactions. Accordingly, in the study, the definition, properties, types and provisions of the bail agreement were examined; In the context of TKHK, evaluations of personal guarantees given to banks in consumer loan agreements were examined in comparison with TKHK No. 4077.