Representation of the Victorian era in postmodern English novels: The French lieutenant's woman and ever after
Postmodern Ingiliz romanında Viktorya Dönemine bakış: Fransız teğmenin kadını ve sonsuza kadar
  1. Tez No: 497107
  2. Yazar: MERİ TEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH İNCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı John Fowles'un Fransız Teğmenin Kadını ve Graham Swift'in Sonsuza Kadar romanları üzerinden, postmodern İngiliz romanındaki Viktorya dönemine yaklaşımı incelemektir. Üstkurmaca tekniğinden pastişe postmodern roman çeşitli özellik ve tekniklere sahiptir. Bu özelliklerin arasında, incelenecek iki romanda görüldüğü üzere postmodern içerikte tarihsellik kullanımı önemli bir yere sahiptir. John Fowles hikayesini ondokuzuncu yüzyıl üzerinde şekillendirirken, Graham Swift'in ondokuzuncu yüzyıl kullanımı, çağdaş bir karakterin ondokuzuncu yüzyılda yaşamış bir akrabasının defterleriyle uygulanıyor. Buna dayanarak, bu çalışmada tarih, karakter ve anlatım teknikleri üzerinden postmodern İngiliz romanında Viktorya döneminin hangi şekilde ele alındığı incelenecektir. İlk bölümde kuramsal altyapı ele alınırken, incelenen iki romanda da postmodern yazarların Viktorya dönemi eleştirel bakışı incelenerek, kurmacayı oluşturma şekilleri ve yazar olarak eserdeki yerleri tartışılacaktır. Bu bağlamda Postmodern romanda Viktorya döneminin ayrıntılı incelenmesiyle birlikte, Viktorya dönemi temasının postmodern temaya ne katkıda bulunduğu da ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the postmodern approach to theVictorian era through the novels, The French Lieutenant's Woman by John Fowles and Ever After by Graham Swift. Postmodern fiction contains various features from metafiction to pastiche. Among these features the use of history in postmodern context has a significant role which can be observed in both novels that will be examined. While John Fowles sets the main story in the nineteenth century basis, Graham Swift's nineteenth century treatment is practised in the contemporary setting through the notebooks of the main character's ancestor dating back to the nineteenth century. Thus, in this study on what grounds the nineteenth century is represented in English postmodern fiction will be examined by observing the historical basis, characters and narration. While the first chapter of this study focuses on the theoretical background, in the following two chapters the critical approach of the postmodern authors to the Victorian era and their position as the postmodern authors will be examined in both of the novels.With the detailed examination of the Victorian era in postmodern fiction, the attribution of the Victorian features in the postmodern setting will also be observed.