The role of dualities, narrative and language in Thomas Hardy's fictional representation of woman
Thomas Hardy'nin kurgusunda ikiliklerin, anlatının ve dilin kadın temsillerindeki rolü
  1. Tez No: 879049
  2. Yazar: FATMANUR ÇELMELİ TOKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Thomas Hardy'nin yazınsal biçimine ve bu biçimin özellikle kadın karakterlerinin oluşumunda nasıl bir etkisi olduğuna odaklanarak, Far from the Madding Crowd ve Under the Greenwood Tree isimli iki ayrı aşk romanının yapısal unsurlarının kapsamlı bir analizini amaçlamaktadır. İnceleme yöntemi kapsamında yapısalcı bir çerçeve sınırları içerisinde Ferdinand De Saussure ve Claude Levi-Strauss'un teorik görüşlerinden faydalanılacaktır. Bu bağlamda, Hardy'nin romanlarında kullandığı olay örgüsü, karakter temsili ve ikilikler gibi yapısal unsurların anlatının amacına yönelik kullanımı incelenecektir. İngiliz Edebiyatı'nın en itibarlı yazarlarından biri olan Thomas Hardy, birçok edebi esere imza atmış ve romanları günümüzde de hâlâ pek çok okuyucuya ulaşmaktadır. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başı arasında bir geçiş figürü olan Hardy'nin edebiyatının, Viktorya döneminin bazı ideallerini modern döneme taşıdığı gözlemlenebilir. Modern dönemin kadınlar için ekonomik bağımsızlık, bireysellik ve sosyal yaşam açısından çok şey değiştirdiğine inanılmasının kaçınılmaz bir sonucu olarak, Hardy'nin anlatı yapısının neden olduğu geleneksel kısıtlamaların Yeni Kadın idealleriyle nasıl örtüştüğü veya onlara nasıl meydan okuduğu konusunun irdelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Hardy'nin romanlarındaki anlam ve karakter inşasını yapısalcı bir yaklaşımla incelemek, yeni kadın algısına geçmişten miras kalan özellikleri ortaya çıkaracaktır. Hardy'nin eserlerindeki kadın kahramanların oluşumunda tercih ettiği biçimlerin sonuçlarının araştırılması, anlatısının toplumsal rolü ve varlığını açısından kadın kavramı üzerindeki etkisini ortaya koyacaktır. Sonuç olarak, bu tezin amacı Hardy'nin yapısal anlatısının kadın karakterleri üzerindeki geleneksel kısıtlamaları şekillendirdiğini araştırmak ve aynı zamanda, Hardy'nin edebi mirasının, geçiş dönemine özgü doğasının önemiyle paralel olarak yeni kadın ideallerine bıraktığı sınırlamaları betimlemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis engages in a comprehensive examination of the structural elements in two of Thomas Hardy's romance novels Far from the Madding Crowd and Under the Greenwood Tree. It primarily focuses on the analysis of Hardy's structural narrative and its determining role in terms of forming his woman characters. To analyse the novels, the theoretical perspectives of Ferdinand De Saussure and Claude Levi-Strauss will be utilized in connection with a structuralist framework. In this regard, deliberate utilization of structural constituents in Hardy's novels will be examined by the agency of plot, characterization and dualities. Being one of the most influential writers of English Literature, Thomas Hardy has produced many literary works, and his novels still reach many readers today. Considering he is a transitional figure between the end of 19th century and the beginning of 20th century, Hardy's novels can be observed as carrying some of the ideals of the Victorian era over the modern literary period. Because modernity is believed to have changed a lot for women in terms of economic independence, individuality, social life, it is conclusively necessary to grasp how traditional constraints inflicted by Hardy's narrative structures resonate with or challenge the ideals of the New Woman. Hence, using structuralism to explore Hardy's construction of meaning and characters in his novels will unveil the inherent characteristics of new woman. Exploration of the implications made by Hardy's structural choices regarding the social role and presence of female protagonists will depict the impact of his narrative on the concept of woman. Therefore, the aim of this thesis is to explore how Hardy's structural narrative shapes the traditional restrictions on his female characters. It also aims to depict the inherited limitations of new woman ideals while pointing to the importance of transitional nature of Hardy's literary legacy.