X ve Y kuşaklarının esnek çalışmaya olan bakış açıları: Bir alan araştırması
The perspectives of generation X and Y for flexible working: A field research
- Tez No: 497108
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzün teknolojik imkanları ve çalışan profilin de isteği ile esnek çalışmaya olan talep giderek artmaktadır. Y Kuşağı çalışan sayısının artması da buna sebep olan faktörler arasında bulunmaktadır. Y Kuşağının yapısı gereği daha özgürlükçü ve rahat olması onları rahat çalışma koşullarına itmektedir. Kuşaklar üzerine yapılan araştırmaların çoğunda Y Kuşağının ofis ortamlarından ve ofis ortamındaki kurallardan hoşlanmadığı dile getirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, şu an işgücü piyasalarının en yüksek oranına sahip olan iki kuşağın esnek çalışma modellerine olan bakış açılarını sorgulamaktır. Bu amaçla, Bilişim Sektörü üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. X Kuşağı ve Y Kuşağı bireylerinin yer aldığı bu araştırmada esnek çalışma modellerini tercih etmeye yönelik tutumları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With today's technological opportunities and the request of employee profile, the demand for flexible work is steadily increasing. İt is one of the factors that causes for increasing number of generation Y employees. The fact that the structure of the Generation Y is more liberal and more comfortable, that pushes them into comfortable working conditions.It has been seen in the most of researches on generations that generations Y dont like the office environments and the rules in the office environment. The aim of the research is to question the perspective of the two generations, which currently have the highest proportion of the labor market, to flexible working models for the present.For this purpose, a field research had been carried out on the information sector.