Davranışsal finansta yatırımcı duyarlılığı: Borsa İstanbul' da yatırım kararlarını değerlendirme
Investor sentiment in behavioral finance: Evaluation investment decisions at Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 497111
  2. Yazar: SAMİYE EKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Beklentiler, ekonomide farklı sonuçlara yol açmaktadır. Bireyler geleceğe yönelik iyimser fikirde daha çok harcamaya yönelirken, kötümser fikirde borçlanmalardan kaçınarak harcamalarını kısarlar. Çalışmanın amacı, tüketici güven endeksi değerlerindeki değişimlerin, sektörel endekslerdeki yapısal kırılmalarla örtüşüp örtüşmediğini gözlemlemek ve davranış kalıplarının piyasa getirilerine yansıyıp yansımadığını ölçmektir. Çalışma; Davranışsal Finansta Yatırımcı Duyarlılığı, Yatırımcı Duyarlılığı Göstergesi Olarak Güven, Doğrusal Olmayan Zaman Serileri Analizi ve Markov Rejim Değişim Modelleri Uygulamasını içeren dört bölümden oluşmaktadır. Uygulama, 2004 Ocak – 2016 Haziran dönemini incelemektedir. Yatırımcı duyarlılığını temsilen Tüketici Güven Endeksi, Borsa İstanbul Endekslerinden ise BİST 30, BİST 100, BİST MALİ, BİST SINAİ ve Borsa İstanbul Toplam İşlem Hacmi verileri kullanılmaktadır. Markov Rejim Değişim Modelleri ile ikili değişken setleri kurularak gerçekleştirilen uygulamada ekonomi, daralma – ılımlı büyüme – genişleme rejimlerine ayrılmış ve sonra dönemler bazında etkileşimler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expectations lead to different results in the economy. Individuals tend to spend more on optimistic ideas for the future, on the other hand when they have pessimistic ideas, reduce their expenditures by avoiding debt. The aim of the study is to observe whether changes in consumer confidence index values overlap with structural breaks in sectoral indices and whether behavioral patterns are reflected in market returns. The study consists of four chapters: Investor Sentiment in Behavioral Finance, Confidence as a Indicator of Investor Sentiment, Nonlinear Time Series Analysis and Markov Regime Switching Models Application. The application examines the period from January 2004 to June 2016. Consumer Confidence Index which represents the investor sentiment and BIST 30, BIST 100, BIST Financials, BIST Industrials, BIST Total Traded Volume Datas are used. Dual variable sets are established and economy is divided into three regimes as depression, moderate growth and expansion by Markov Regime Switching Models and then interactions have been observed on the basis of periods.