Pay senedi piyasasında yatırımcı davranışlarını belirleyen güdüler ve İMKB'de bir uygulama
Motives which determine individual investor behaviour at share market and an application at İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 226062
  2. Yazar: BURCU EMEKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yerleşik ekonomi teorisindeki temel yargılar bireyi, piyasada var olan tüm bilgilere ulaşabilen, duygusal ve içgüdüsel faktörlerden bağımsız karar veren rasyonel bir varlık olarak tanımlanmış; kararlarında mantıklı davrandığı ve olasılık hesaplarını doğru yapabildiği savunulmuştur. Uzun bir süre boyunca yatırımcıların karar verme sürecinde belirleyici role sahip olduğu düşünülen Beklenen Fayda Teorisi'ne yönelik en önemli eleştiri, psikolojik faktörleri de dikkate alan yeni bir beklenti teorisi tarafından getirilmiştir. Bu yeni beklenti teorisi, izleyen yıllarda, yatırımcı davranışlarında yatırımcı psikolojisinin etkisini inceleyen pek çok çalışma için yön gösterici olmuştur. Davranışsal finansa yönelik çalışmalarında, bireyin karar verme sürecinde önceki deneyimlerinden kaynaklanan önyargıların, algısal hataların ve duyguların etkili olduğunu belirtmiştir.Kahneman ve Tversky davranışsal finans alanında öncü nitelikte olup; KT`nin Beklentiler Teorisi, yatırımcı psikolojisi ile hisse senedi fiyatlarının tahmin edilebilirliği arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok çalışma için de öncü olmuştur. İzleyen yıllarda yatırımcı psikolojisinin finans piyasalarına etkilerini inceleyen zihinsel muhasebe teorisi, sürü davranışı teorisi ve yatırımcı duyarlılıgı teorileri daha da geliştirilerek piyasadaki yatırımcı davranışlarının etkilerini derinlemesine ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Widespread economy theories define individual as able to reach all information on the market and decides without emotional and instinctive factors. Also Theories assert individual behaves logical in decisions and calculate probability correctly. A new theory which includes psychological factors improved the most important criticism about Expected Utility Theory that was thought investors have determination role in decision process. This new theory has guided for new researches about influence of investor psychology on investor behaviours. In behavioral finance researches found that prejudice which comes from individual?s past, perception mistakes and emotions are effective in decision process.Kahneman and Tversky are the pioneers in behavioral finance and also KT?s Expectations Theory pioneered for the new researces about relation with investor psychology and estimating share price. In next years Mental Accountancy Theory, Flock Behaviour Theory, Sensitive Investor Theory were developed and indicated the effect of investor behaviors.