Engellilere yönelik hizmetlerin yönetimi ve sunumu: karşılaştırmalı bir değerlendirme
Administration and presentation of the services for the disabled: A comparative evaluation
- Tez No: 497113
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS YUNUS ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde değişen sosyal devlet ve sosyal belediyecilik anlayışıyla birlikte genel olarak engellilere sunulan hizmetler engellilerin de toplumda var olduğu ve engeli olmayan insanlar gibi kendi haklarından eşit bir şekilde istifade edebilmelerini amaçlamaktadır. Bu yaklaşımla beraber ülkelerin siyasi yapıları, kültürleri ve sosyo-ekonomik durumları farklılık göstermektedir. Literatürde yer alan çalışmalar, engelli hizmetlerinin ülkeler arasındaki farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, engellilere yönelik hizmetlerin ve sunumunun kimler aracılığı ile veya hangi kurum tarafından verilmesinin daha uygun olacağının belirlenmesi olacaktır. Bu doğrultuda, Fransa, Avusturya, İngiltere ve Türkiye'deki engellilere yönelik hizmetler ve bu hizmetlerin boyutu ve kapsamı incelenmiştir. Çalışma sırasında bu ülkelerin yerel yönetim hizmet modelleri, organizasyon yapıları, bütçeleri, merkezi hükümetlerin yapısı ve engelli hizmetleri, devletin engelli hizmetlerine ayırdığı bütçe, insan kaynağı ve hizmet modelleri karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamında ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik durumları göz önüne alınarak engellilere yönelik hizmetlerin genel anlamda yönetiminin ve sunumunun özellikle Türkiye'deki büyük şehirlerde yerel yönetimler (Büyükşehir Belediyeleri) tarafından büyükşehir belediyesi dışında kalan şehirlerde yine Belediyeler, İl Özel İdareleri, Belediye Birlikleri ve Merkezi Hükümet tarafından hizmetlerin birlikte verilmesinin daha uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the developing concepts of social state and social municipalism, the services offered to disabled aim at letting the disabled exercise their rights just the way other citizens do, and to recognize their existence in society. Political structures of the countries, their cultures and socio-economic structures differ accordingly. The researches present in literature aim at presenting the differences between the countries in terms of the services offered for the disabled. The ultimate objective of this research thereof is to determine which institutions should provide the necessary services to be offered to the disabled people, and who should offer the services involved. In this regard; the services and scope of services offered for the disabled in Austria, France, England and Turkey have been examined in detail. The above-mentioned-countries were observed in terms of municipal Corporation service models, organizational structures, budgets, central governmental structures, services for the disabled, state budget allocated to the services for the disabled, human resources and service models. After a lengthy analysis in this research, it can be concluded that services to be provided to disabled people should be administered by Metropolitan Municipalities in Greater Provinces, and by City Municipalities and Special Administrations in not-Greater provinces, definitely in cooperation with a Central government's administrative body.