Türkiye'de yerel yönetimlerin engellilere yönelik kamusal hizmet sunumu: Nevşehir Belediyesi örneği
Public service provision of local governments in Turkey for people with disabilities: The case of Nevşehir Municipality
  1. Tez No: 759043
  2. Yazar: HASAN İSLİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL GÖRKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada yerel yönetimlerin sunduğu kamu hizmetlerinin engelliler açısından önemi araştırılmıştır. Bu kapsamda engellilerin toplumsal yaşama katılımının sağlanması açısından kamu hizmetlerinin önemine değinilmiştir. Ardından engellilere yönelik kamu hizmetlerinin sunumunda merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin görev ve hizmet paylaşımı konusu incelenmiştir. Araştırma kapsamında Nevşehir Belediyesi sınırları içerisindeki engelli derneklerinin yöneticiliğini yapan 10 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler aracılığıyla toplanan veriler MAXQDA 2022 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz ile elde edilen bulgular neticesinde kamu hizmetlerinin engelliler açısından hayati öneme sahip olduğu tespit edilmiştir. Yerel yönetimlerin ulaşım ve erişilebilir çevre düzenlemeleri konusunda sunduğu hizmetlerin engelliler açısından oldukça önemli olduğu ve bu tür hizmetlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca engellilerin temel yaşam faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için engellilere yönelik kamu hizmeti sunumunda yerel yönetimlerin üstlendiği rollerin arttırılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of public services provided by local administrations in terms of disabled people was investigated. The significance of public services in facilitating the inclusion of disabled individuals in social life was included in this context. The distribution of responsibilities and services between local governments and the central government in the provision of public services for disabled people was then looked at. In-depth interviews were conducted with ten participants who are the managers of disabled associations within the borders of Nevşehir Municipality as part of the research. The MAXQDA 2022 program was used to analyze the interview-derived data. As a result of the findings obtained from the analysis, it was determined that public services are vital for disabled people. It was concluded that the services provided by local governments on transportation and accessible environmental arrangements are very important for the disabled people and these services should be developed. In addition it was determined that the roles of local governments in the provision of public services for the disabled people should be expanded so that the disabled can carry out their basic life activities.