Necip Fazıl Kısakürek'in nesir türündeki sanat eserleri üzerine tahlilî bir çalışma
A work on the analysis of art works about Neci̇p Fazil Kısakürek's proses
  1. Tez No: 497130
  2. Yazar: FATİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 615
Özet
Türk edebiyatına değişik türlerde eserler kazandıran Necip Fazıl Kısakürek, yaşadığı dönemde olduğu gibi günümüzde de adından söz ettirmektedir. Edebî ve fikrî nitelikte çok sayıda eseri arasından edebî nesirlerinin tahlili, tez konusu olarak belirlendi. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Bölümlerden önce ön söz ve giriş; sonra da sonuç ve kaynakça verilmiştir. Birinci bölümde Kısakürek'i tanımaya dönük Hayatı, Düşüncesi ve Dergiciliği başlıklarına yer verildi. İkinci bölüm yazarın on beş piyesinin tahlilini, üçüncü bölüm ise roman ve senaryo roman türündeki on eserinin tahlilini kapsamaktadır. Dördüncü bölümde hikâyeleri değerlendirilirken, beşinci bölümde sanatkârın kişiliğine ve sanat yönüne ışık tutan otobiyografileri ile edebî bir şahsiyeti konu alan bir biyografinin tahliline yer verildi. Türk tiyatrosuna özgün piyesler kazandıran Necip Fazıl Kısakürek, roman ve hikâyeciliğimize de hatırı sayılır katkılarda bulunmuştur. Otobiyografi ve biyografi alanlarında zengin bir medenî birikim ve tenkit usulüyle dikkate şayan eserler sunmuştur. Kısakürek'in edebî nitelikteki nesirlerinin tamamına yayılan fikir hamulesi, onu, edebiyatımızda özel bir konuma yerleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek who added to Turkish Literature with different Works, still makes his mark on it as he did in the age he lived. Among his numerous literal and intellectual Works, his analysis of literal Works was picked as the thesis topic. The thesis consists of five parts. Before the chapters, preword and introduction and then, the result and bibliography are given. The first chapter is about his life, ideology and magazine publishing. The second chapter is about the analysis of his fifteen sketches. And the third chapter covers the analysis of ten Works about novel and scenario. While the forth part deals with the stories, the fifth chapter deals with the analysis that covers autobiographies about his personality and his sense of art and the analysis that reflects a person of literature. Necip Fazıl Kısakürek who contributed to the Turkish Literature with unique plays, also helped a lot with our novel and fiction. He also presented noticeable Works in terms of biography and autobiography with a rich experience and criticism. Kısakürek's act of idea that covers his all literal proses, has placed him on a special point in our literature.