Komor adaları myxomycetleri üzerine çalışmalar
A study on myxomycetes of the Comoros islands
  1. Tez No: 497169
  2. Yazar: MOHAMED SEIFOU DINI YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CEM ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma Myxomycetes grubu organizmaların Komor Cumhuriyetinde varlık ve dağılımlarının tespitine yönelik bir ilk çalışma olup, 09 Eylül 2016- 17 Eylül 2016 tarihleri arasında, Ngazidja adasının beş farklı bölgesinde belirlenen dokuz istasyonlardan toplanan materyallerden oluşturulan izolasyon petrileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Toplanan materyallere (çürümüş ahşap, döküntü yaprak, döküntü saplar, ağaç kabuğu, tavşan dışkısı) nem odası tekniği uygulanmış ve elde edilen fruktifikasyonlar'dan preparatlar hazırlanmıştır. Elde edilen Miksomiset türlerinin teşhis ve tanımlaması yapılmış ve herbaryum örneği/materyali haline getirilmiştir. Bu çalışmada, nemli tropikal iklime sahip olan (Komor) Ngazidja adasından 10 miksomiset taksonu tespit edilmiştir. Bu türler; Arcyria insignis Kalchbr. & Cook, 1882; Didymium anellus Morgan, 1894; Didymium minus (A. Lister) Morgan, 1894; Didymium nigripes (Link) Fr., 1829; Didymium serpula Fr.,1829; Physarum cinereum (Batsch) Pers., 1794; Physarum melleum (Berk.& Broom) Massee, 1892; Physarum notabile T. Macbr., 1922; Diderma deplanatum Fries. 1829 ve Badhamia cf. affinis Rostaf., 1874 olup, hepsi Komor adaları için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This research was the first study to identify the presence and the distribution of the Myxomycetes group organisms in the Union of Comoros and was carried out between September 09, 2016 and September 17, 2016 on Ngazidja Island. The isolation of substrates which collected from different regions (4 regions) and selected different stations (9 stations) in Ngazidja Island has been made in petri plates. The moisture chamber technique was applied to the collected materials (rotten wood, leaf litter, stems litter, tree bark, rabbit stool) and preparations were made from the obtained fructifications. Diagnosis and identification of the obtained Myxomycetes species have been made and herbarium has been created. Comoros Islands have a humid tropical climate and from the study 10 myxomycetes taxon were identified. The identified species are: Arcyria insignis Kalchbr. & Cook, 1882; Didymium anellus Morgan, 1894; Didymium minus (A. Lister) Morgan, 1894; Didymium nigripes (Link) Fr., 1829; Didymium serpula Fr., 1829; Physarum cinereum (Batsch) Pers., 1794; Physarum melleum (Berk.& Broom) Massee, 1892; Physarum notabile T. Macbr., 1922; Diderma deplanatum Fries. 1829 and Badhamia cf. affinis Rostaf., 1874, are all new records for Comoros.