Cinsiyet rolü, denetim odağı ve örgütsel kısıtların kadınların kariyer geleceği algısına etkisi
The effect of gender role, locus of control and organizational constraints on the women's perception of career future
- Tez No: 497235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KEREM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; kadınların kariyer geleceği algısı üzerinde cinsiyet rolü, denetim odağı ve örgütsel kısıtların etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni Düzce Üniversitesi'nde akademik ve idari personel pozisyonunda görev alan kadınlardan oluşmaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler yüz yüze anket tekniği ile elde edilmiştir. Değerlendirmeye alınan ve veri analizinde kullanılan toplam anket sayısı 236'dır. Araştırmada kullanılan başlıca analizler; betimleyici istatistikler, regresyon analizleri, t-testi, anova ve faktör analizleri şeklindedir. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet rolü boyutlarının olumlu kariyer geleceği algısı üzerinde pozitif etkisi bulunurken, olumsuz kariyer geleceği algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Denetim odağı boyutlarından iç denetim odağının olumlu kariyer geleceği algısı üzerinde etkisi dış denetim odağına kıyasla daha fazla iken, olumsuz kariyer geleceği üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra dış denetim odağının olumsuz kariyer geleceği algısı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel kısıtların ise olumlu kariyer geleceği algısı üzerinde pozitif bir etkisi bulunurken olumsuz kariyer geleceği algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Ayrıca akademik personelin olumlu kariyer geleceği algısının idari personele kıyasla daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the gender role, audit focus and organizational constraints on the perception of career futures for women in general. The population of the research consists of women who are employed in the academic and administrative positions of the Duzce University. Quantitative research method was used and data were obtained by face-to-face survey technique. Total number of questionnaires, taken into consideration and used in the data analysis, is 236.The main statistical analyses used in the study are; descriptive statistics, regression analysis, t-test, anova and factor analysis. SPSS 20.0 program was used in the analysis of the data. According to the results of the research, there is no significant effect on the perception of the negative career future, while the gender role dimensions have a positive effect on the positive career future perception. While the influence of the internal audit focus on the positive career future perception from the control dimension dimensions is higher than the external audit focus, there is no significant effect on the negative career prospects. In addition, it has been found that the external audit focus has a positive effect on the negative career perception. Organizational constraints have a positive effect on positive career future perception, but there is no significant effect on negative career future perception. In addition, it has been found that the positive career future perception of academic staff is higher than that of the administrative staff.