Ortaokul ve lise öğrenci algılarına göre okul müdürlerinin liderlik davranışlarını yerine getirme dereceleri
Fullfilment levels of leadership behaviors of principal according to middle and high school student's perceptions
  1. Tez No: 497236
  2. Yazar: ZÜHRE SATMAZ KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN İLĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ortaokul ve lise öğrencilerinin algılarına göre okul müdürlerinin liderlik davranışlarını ne düzeyde gösterdiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Düzce ili merkez ilçesinde bulunan 17 ortaokul ve 13 liseden oluşurken, örneklem 8. sınıf ve liselerin 12. sınıf öğrencilerinden 600 katılımcıdan oluşturulmuştur. Örneklem seçiminde kümeleme ve basit tesadüfî örneklem yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplama araçları ise 8. ve 12. sınıflara yönelik kişisel bilgi formları ve araştırmacı tarafından geliştirilen beşli Likert tipi“Liderlik Davranışı Ölçeği”inden oluşmuştur. Verilerin analizinde“SPSS for Windows”paket programından yararlanılarak yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, T testi, ANOVA, Tukey HSD Testi ve korelasyon teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of leadership behaviors of the principals according to the perceptions of middle school and high school students. The population of the study consisted of 17 middle schools and 13 high schools in the province of Düzce in the academic year of 2015-2016 and the sample included 600 participants from 8th grade and 12th grade students of high school. Clustering and simple random sampling methods were used for selection of the sample. The data collection tools were demographics forms for 8th and 12th grades and a five-point Likert type“Leadership Behavior Scale”developed by the researcher. Percentage, mean, standard deviation, T test, ANOVA, Tukey HSD test and correlation methods were used in the analysis of the data using“SPSS for Windows”package program.