The expansion of neoliberalism in Turkey: The case of the mass housing development administration
Türkiye'de neoliberal dönüşüm: Toplu Konut İdaresi örneği
- Tez No: 497292
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'nin konut piyasası ve kent ekonomisindeki neoliberal dönüşüm, toprağın metalaşmasını ve inşaat odaklı ekonomiyi hızlandıran yasal ve kurumsal bir çerçeve oluşturmaktadır. Bu tez, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 1984 ile 2012 yılları arasındaki kurumsal gelişimine odaklanarak devletin konut piyasasına müdahale yöntemlerini ve devlet-toplum ilişkilerinin dönüşümünü irdeler. TOKİ'nin kurumsal gelişimi detaylı olarak incelenerek Türkiye'deki neoliberal süreçlerin bağlam ve izleğe bağlı dönüşümüne dair bulgular elde edilebilir. Her ne kadar kapasitesini yeni yöntem ve modeller ile geliştirse de TOKİ'nin 2003 sonrası kurumsal gelişimi, kuruluşundan bu yana var olan belli başlı temalar çerçevesinde gerçekleşmiştir. Yasa ve raporları da içeren çeşitli kaynakların yanı sıra ilgili meclis tartışmalarından yararlanan bu çalışma, Türkiye'deki neoliberaleşme süreçlerinin kurumsal süreklilik ve kopuşlar ile nasıl ilişkilendiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The neoliberal transformation in Turkey's housing market and urban economy creates a legal and institutional framework that accelerates the commodification of land, and construction-based economy. This thesis illustrates the institutional aggrandizement of Mass Housing Development Administration (TOKI) between 1984 and 2012 to unveil the ways of state intervention in the housing market and the transformation of state-society relations. A close examination of TOKI's institutional path elucidates the context-specific and path-dependent transformation of the neoliberal economy in Turkey. Although it increased its capacity through new modalities, TOKI's institutional expansion after 2003 has been based on the themes that already existed since the foundation of the administration. Benefiting from various sources such as laws and reports, and presenting an analysis of relevant parliamentary debates, this study is a demonstrative case on how institutional continuities and ruptures interact with neoliberalization in Turkey.