Critical success factors for e-municipality implementation: The case of İstanbul
E-belediye uygulamalarındaki kritik başarı faktörleri: İstanbul örneği
- Tez No: 497293
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde büyük önem taşıyan e-Belediye sistemlerinin önemli başarı faktörlerini belirlemek ve test etmektir. İstanbul'un nüfusu düşünüldüğünde, e-Devlet sistemleri İstanbul'da yaşayan vatandaşlar için önemli bir konuma gelmiştir. Bu sistemlerin en küçüğü de e-Belediye sistemleridir. Bu sebeple başarılı bir e-Belediye sistemi geliştirmek oldukça önemlidir. Bu çalışmada önemli başarı faktörleri ile ilgili belirlenen hipotezleri test etmek için bir anket uygulanmış, bu anket 32 belediyenin bilgi işlem müdürlüğünde uygulanmıştır. İstanbul'da 39 ilçe belediyesi olduğu düşünülürse, belediyelerin 82%'sinin kapsandığı anlaşılmaktadır. Anketin bir kısmı çevrimiçi, bir kısmı ise kâğıt üzerinde uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS yazılımı üzerinde analiz edilmiş ve ANOVA, Regresyon ve Ki-Kare analizi metodları uygulanarak hipotezler test edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda, sıkça kullanılan bir e-Belediye sistemi ile geliştirme stratejileri, web sitesi fonksiyonelliği, web sitesi kullanılabilirliği, bazı diğer faktörler ile kullanım oranı arasında düzenli bir ilişki olduğunu söylenmesi mümkündür. Aynı zamanda İstanbul e-belediye sistemleri için kullanım oranının yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and test critical success factors for the implementation of e-municipality systems, which are very beneficial in today's world. When the population of Istanbul is considered, e-government systems are very important for Istanbul citizens, and the smallest part of that e-government systems is e-municipalities. Because of that, creating a highly used e-municipality environment is very important. In this study, for testing hypotheses about critical success factors, a questionnaire is developed and applied to information technology (IT) services of 32 municipalities of Istanbul. There are 39 municipalities and that means 82% of these municipalities are covered in that research. Some of them are applied online and some of them are administered personally. Collected data is analyzed by SPSS software. For testing hypotheses, ANOVA, Regression and Chi-square analysis methods were applied. At the end of these analyses, it can be said that a highly used e-municipality system is directly correlated with development strategy, website functionality, website usability can be concluded that usage rate of e-municipalities is high in Istanbul.