Örgütlerde psikolojik sermaye düzeyinin ölçülmesine yönelik bir alan araştırması
A field research on the measurement of psychological capital in organizations
  1. Tez No: 497339
  2. Yazar: MESUT ERSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik sermayenin alt boyutları olan umut, dayanıklılık, iyimserlik ve özyeterliliğin Mersin Büyükşehir Belediyesi memur ve işçi statüsünde çalışan 431 kişiye yönelik olarak algı düzeylerini ölçmek; ayrıca bazı demografik değişkenlere göre psikolojik sermayelerinde anlamlı farklılıkların olup olmadığının belirlenmesidir. Analizler sonucunda, psikolojik sermayenin alt boyutları için cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma süresi, eğitim durumu, hane geliri ve hizmet süresi değişkenlere göre anlamlı farklılıkları olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, psikolojik sermayenin boyutları arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Belediye çalışanlarının çoğunluğu %65,9'unun psikolojik sermaye algısı yüksek, %34,1'inin düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure the perception levels of the subordinate dimensions of psychological capital towards 431 persons working in Mersin Municipality municipal and employee status of hope, endurance, optimism and self-efficacy; and also to determine whether there are significant differences in psychological capital according to some demographic variables. As a result of the analyzes, it was determined that the subscales of psychological capital have significant differences according to gender, age, marital status, duration of study, educational status, household income and service duration variables. In addition, significant correlations were found between the dimensions of the psychological capital. 65.9% of the municipality employees had a high psychological capital perception and 34.1% of them were low.