Türkiye'de ticari bankaların finansal performansının oran analizi yöntemiyle karşılaştırmalı olarak incelenmesi: Seçilmiş kamu, özel ve yabancı sermayeli bankaların 2011-2016 dönemi performans analizine yönelik bir uygulama
Comparative analysis of commercial banks in the financial performans ratio analysis method in Turkey: Selected public, private and foreign owned banks practices regarding the performance analysis period 2011-2016
  1. Tez No: 497340
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küreselleşme ve finansal liberalizasyonun küresel düzeyde güçlenmesi bankacılık sektörünün ekonomik önemini tüm ülkeler açısından artırmış özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler açısından sektörün finansal performansını ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada; Türkiye'deki kamu, özel ve yabancı sermayeli mevduat bankalarının 2011-2016 dönemi verileri baz alınarak finansal performansları oran analizi yöntemiyle incelenmiştir. Türk bankacılık sektörü ile bu sektörde faaliyet gösteren bankaların temel finansal tablolarının değerlendirilmesine yönelik teorik çerçeveye yer verilmiş kamu, özel ve yabancı sermayeli bankaların 2011-2016 yıllarına ait bilanço ve gelir tabloları“oran analizi”yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analize göre; 2011-2013 yılları arasında tüm bankaların gerek mevduat toplama, öz sermayenin efektif kullanımı, aktif kalitesi ve likidite rasyoları açısından, gerekse faaliyet karları, aktif büyüklükleri ve diğer büyüme oranları açısından oldukça olumlu kazanımlar elde ettikleri ancak 2014 yılından itibaren temel finansal rasyolarında düşüşlerin başladığı, bu düşüşlerin kısmen 2015-2016 yılları arasında toparlanma eğilimine girmekle birlikte, söz konusu toparlanmanın 2011-2012 yıllarındaki finansal performans artışını yakalamaktan çok uzak kaldığı tespit edilmiştir. Diğer yandan mevduat toplama,öz sermayenin efektif kullanımı ve faaliyet karlılığı açısından 2011-2016 yılları arasında özel sermayeli bankaların ilk sırada geldiği, bunları sırasıyla yabancı sermayeli bankalar ile kamu sermayeli bankaların takip ettiği; faaliyet karlılığı ve gelirler yönünden ise kamu sermayeli bankaların ilk sıraya yükselerek özel sermayeli bankalar ile yabancı sermayeli bankaları geride bıraktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strengthening of globalization and financial liberalization at the global level, the economic importance of the banking sector have increased in terms of all countries, particularly in terms of emerging economies such as Turkey, it has brought to the forefront of the industry's financial performance. In this study; on the basis of 2011-2016 period data of public, private and foreign owned banks in Turkey, their financial performances were determined by ratio analysis method. The theoretical framework for the evaluation of the main financial statements of the Turkish banking sector and the banks operating in this sector is given, balance sheet and income tables of public, private and foreign banks for the years 2011-2016 were analyzed by“rate analysis”method. According to the analysis; in the period between 2011 and 2013, all banks have achieved considerable gains in terms of operating profits, asset size and other growth rates in terms of deposit collection, effective use of own capital, asset quality and liquidity ratios, but since 2014 decline started main financial ratios, although the decline tends to recover, partly through 2015-2016; it has been found that the recovery has remained far away from the time of the financial performance increase in 2011-2012, On the other hand, in terms of deposit collection, effective use of equity capital and profitability of operations, private banks were ranked first between 2011-2016 years, followed by foreign capital banks and public-owned banks respectively; in terms of profitability and income, the public-owned banks rose to the first place and left private-owned banks and foreign-owned banks behind.