Bilim uygulamaları dersi kapsamında beceri temelli etkinlik uygulamaları geliştirilmesi üzerine bir eylem araştırması
An action research on developing skill based activities within the scope of science applications course
- Tez No: 497360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERSİN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bilim uygulamaları dersi hedeflerinden biri olan bilimsel süreç ve yaşam becerilerinin geliştirilerek öğrencilere bilimsel düşünme yeteneği kazandırmak, derslerde yer verilecek etkinliklerin detaylı olarak incelenmesiyle mümkündür. Bu noktada çalışmanın amacı, beşinci sınıf bilim uygulamaları dersi kapsamında beceri temelli etkinlik uygulamalarının etkililiğinin geliştirilmesidir. Yöntem: Çalışma, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması aracılığıyla düzenlenmiştir. Araştırma, 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 5/A sınıfına devam eden 18'i kız, 17'si erkek olmak üzere toplam 35 öğrenci ile 16 haftalık sürede gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı olan öğretmen, öğrenciler ve geçerlik komitesinden gelen değerlendirmelerden toplanmıştır. Araştırmada yararlanılan veri toplama araçları; video ve fotoğraf kayıtları, kontrol listesi, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, öğrenci çalışma örnekleri, görüşmeler ve etkinlik değerlendirme formundan oluşmaktadır. Bulgular: Farklı veri toplama araçları ile toplanan verilerden elde edilen bulgular“Bilim uygulamaları dersi kapsamında beceri odaklı etkinliklerin geliştirilmesi için nasıl bir yol izlenebilir?”problemine yanıt aramıştır. Bu bağlamda sürece ilişkin video ve fotoğraf kayıtları analiz edilirken, uygulamaların gerçekçi bir biçimde yansıtılabilmesi için öğrenci çalışma örnekleri, araştırmacı ve öğrenci günlüklerinden de alıntılar yapılmıştır. Araştırmacı tarafından her bir öğrenci için doldurulan bilimsel süreç ve yaşam becerileri için kontrol listelerine bakıldığında, etkinlikler ile öğrencilerde hedeflenen gerek bilimsel süreç gerekse yaşam becerilerinin kazandırılması noktasında başarılı olunduğu bulgusuna varılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada, ortaokul beşinci sınıf Bilim Uygulamaları dersi kapsamında beceri odaklı olarak hazırlanan etkinlik uygulamalarının, öğrencilerin bilimsel süreç ve yaşam becerilerinin gelişimine olumlu katkısı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durum dikkate alındığında, Bilim Uygulamaları dersini yürüten öğretmenlere yönelik etkinlik geliştirme konusunda hizmetiçi eğitim seminerleri verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is only possible to bring scientific thinking ability in the students via improving scientific process and life skills, which is one of the objectives of science applications course, through examining the activities to be given in the lessons in detail. The intent of this work at this point is to improve the effectiveness of skill-based activity practices in the context of fifth grade science applications course. Method: The study was conducted through an action research which is a qualitative research design. The research was carried out in a 16 week period with a total of 35 students, 18 girls and 17 boys attending 5/A class of a public school in the district of Etimesgut in Ankara in the second semester of 2016-2017 education year. The data were collected from teachers, students, and evaluators from the validity committee. Data collection tools utilized in the research are video and photo records, checklist, researcher and student diaries, student work samples, interviews and activity evaluation form.. Results: Findings from data gathered with different data collection tools sought to answer the question“How can skill based activities be developed in the science applications course?”In this context, while analyzing video and photo recordings of the process, student work samples, researcher and student diaries were also cited in order to reflect the applications in a realistic way. When the checklist for the scientific process and life skills filled in for each student by the researcher is examined, it has been found that the target of bringing science process and life skills in the students is successfully achieved. Conclusion and Suggestions: The study showed that skill-based activity applications in the context of fifth grade science applications course in secondary school were effective in the development of students' scientific processes and life skills. In-service training seminars regarding activity development should be given to the teachers who carry out the science applications course.