Aile işletmelerinde sosyal sermayenin örgütsel performansa etkisi ve bir uygulama
The effect of social capital in family businesses on organizational performance and a case study
  1. Tez No: 522231
  2. Yazar: MEHMET CÜREOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, aile işletmelerinde içsel ve dışsal sosyal sermayenin örgütsel performansa etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırma konusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerini kapsayan TRB1 bölgesinde Organize Sanayi Bölgeleri'nde faaliyet göstermekte olan on ve üzeri çalışan sayısına sahip aile işletmeleridir. İşletmelerden veriler anket uygulanması suretiyle elde edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, çalışmanın başında oluşturulan hipotezler revize edilmiş ve oluşturulan yeni hipotezler çerçevesinde saha analizi yapılan çalışmaya konu aile işletmeleri için içsel sosyal sermayenin alt bileşenleri bilgi paylaşımı, güven ve paylaşılan vizyon ve dışsal sosyal sermaye ile örgütsel performans arasında istatistiksel açıdan olumlu bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, araştırma bünyesinde gerçekleştirilen istatistiki analizler çerçevesinde araştırmanın niyet edilen sonuçlarına ilaveten niyet edilmeyen ve önemli olduğu düşünülen bir takım bulgulara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of internal and external social capital on organizational Performance in family businesses. The field study was conducted on family businesses with ten or more people working and operating in TRB1 region which includes Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli provinces. The data from the firms were obtained by conducting surveys. According to the research analysis and results, the hypothesis having been formed in the beginning of the study were revised and within the revised hypothesis it was found that statistically information sharing, trust and shared vision which are components of internal social capital and external social capital have positive effect on organizational performance in the family businesses in the region. In addition to the intended consequences of the study, within the framework of statistical analysis conducted, some foundings were also received which might be considered as unintended consequences and important.