Perakende sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri bölümlendirme üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 497383
  2. Yazar: CANDAN BİLDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULUN AKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Perakende sektörü hızlı büyüme gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Hızlı büyümenin beraberinde getirdiği yoğun rekabet, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarındaki farklılıklar perakende sektöründe müşteri ilişkileri yönetiminin giderek artan bir öneme sahip olmasına neden olmaktadır. Müşteri ilişkileri yönetimi, müşterilerin farklı istek ve ihtiyaçları olduğunu anlamaya ve işletmenin bu farklılıkları göz önüne alarak müşterilere nasıl davranması gerektiği konusunda bir strateji oluşturmasına dayanmaktadır. İşletmelerin gelir ve kârlılıklarını artırmak ve kaynaklarını daha verimli kullanmak için, müşterilerini yakından tanımaları, tüm müşterilere aynı davranmak yerine her müşteri grubuna göre değer önerilerini farklılaştırması gerekmektedir. Söz konusu çalışma, perakendecilikte müşteri ilişkileri yönetimini ele almaktadır. Çalışmada, değer bazlı bölümlendirme yöntemi olan RFM modeli ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemi (k-ortalama algoritması) uygulanarak müşteri kümelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The retail sector is one of the fastest growing sectors. The intense competition that rapid growth brings, and the differences in customer expectations and needs, have led to an increasingly important management of customer relationship management in the retail industry. Customer relationship management is based on understanding that customers have different needs and on determining a strategy about how to treat customers by taking into account these differences. In order to increase the income and profitability of the enterprises and to use their resources more efficiently, it is necessary to identify the customers closely and differentiate the value propositions according to each customer group instead of treating the same to all the customers. The study addresses customer relationship management in retail. In the study, it is aimed to determine the customer segments by applying the value-based partitioning method RFM model and non-hierarchical clustering method (k-means algorithm).