Une comparaison critique de la conception de l'espace chez Leibniz et chez Kant
Leibniz ve Kant'ın uzay anlayışlarının eleştirel karşılaştırılması
  1. Tez No: 497382
  2. Yazar: CAN ERZURUMLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Leibniz ve Kant'ın uzay anlayışları hissetme-düşünme ayrımı üzerinden ele alındı. Filozofların bilgi kaynakları arasında yaptığı ayrımın onların uzay anlayışını nasıl şekillendirdiği gösterilmeye çalışıldı. Sadece düşünceyi bilgi kaynağı olarak gören Leibniz'e karşı, Kant hissetmenin de düşünceyle beraber bir bilgi kaynağı olduğunu ileri sürer. Kant'a göre bilgiye ulaşmak için kavramın yanında görüye de ihtiyaç vardır. Kant, bilme yetimizin sınırlarını belirlemek ister ve Leibniz'in aksine, meseleyi metafizik açıdan değil epistemolojik açıdan alır. Bu da uzayın onun felsefesinde yeni bir anlam kazanmasına yol açar. Kant, Leibniz'in bağıntısal uzay anlayışını reddeder ve uzayın hissetmenin bir formu olduğunu kanıtlamaya çalışır. Uzayın ampirik realitesini ve transandantal idealitesini ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This study discusses Leibniz's and Kant's understandings of space through the distinction between intuition and thought. It attempts to demonstrate how the distinction made between sources of knowledge shape these philosophers' understandings of space. Against Leibniz who takes thought to be the only source of knowledge, Kant asserts that intuition is also a source of knowledge, along with thought. According to Kant, in order to reach knowledge, one needs intuition as well as concepts. Kant strives to delineate our faculty of understanding, and unlike Leibniz, approaches the subject matter epistemologically instead of metaphysically. This leads to space taking up a new meaning in his system of thought. Kant rejects Leibniz's understanding of space as relational and attempts to prove that space is a form of sensibility. He centers on the empirical reality and transcendental ideality of space.