Dijital Dünyada şiddetin yeniden üretimi
Reproduction of the violence in the World digital
  1. Tez No: 497390
  2. Yazar: NİHAT NUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SÖZERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişim seyrine uygun olarak duyular da değişmektedir. Şiddetin, yarım asırdan kısa bir süredir siber uzamda ve dijital bir formatta tüketime sunuluyor olması, onun psikanalitik veriler ışığında kabul gören kavramsallığının yeniden tartışılmasını gerektirmektedir. Bu amaçla bu çalışma, bir simülasyon olarak dijital oyunların, şiddetin yeni üretim sürecinde üstlendikleri roller üzerinde durmaktadır. Şiddet eyleminin bilgisayar oyunları aracılığıyla dijital hale gelmesi ile bu dijital durumun realiteye yansıması arasında bir ilişki kurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The senses also change according to the development process of computer and internet technologies. The fact that violence is presented for half a century in a cyborg space and in a digital format is required to re-discuss the accepted conceptuality of violence beyond his psychoanalytic definition. For this purpose, this study focuses on the role of digital games and religions as a simulation in the new production process of violence. There is a relationship between the digitalization of violent action through computer games and the reflection of this digital situation to reality.