The production of fame and its functions on the lives of the audience
Şöhretin üretimi ve izleyicinin hayatı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 497389
  2. Yazar: CEREN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHEL BOURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumun ve bireylerin, şöhret kültürüne olan katılımları ve katkıları ile edindikleri somut faydalar merak uyandırıcıdır. Bu tez temelinde, günümüzün modern dünyasında şöhret kültürünün toplum, ünlü ve seyirci üzerindeki hayati rolü hakkındaki teorileri inceleyerek ve ünlü Türk pop şarkıcısı İrem Derici üzerine örnek bir çalışma yürüterek şöhret kültürünün fonksiyonlarını araştırmaktadır. Bir başka deyişle, bu tez türk izleyicisinin şöhret kültürünü ne gibi amaçlarla kullandığını bulmayı amaçlamaktadır.Bilhassa, bu tez Türk seyircisinin, şöhret kültürünü, kendi kişiliklerini oluşturma ihtiyaçlarını gidermek, bağlanma ihtiyaçlarını karşılamak, vaad edilen sınıf atlama olasılığı ile motive olmak ve bir gün ünlü olma hayali kurabilmek için nasıl kullandıklarıyla ilgilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concrete benefits, which the society and the individuals get from their participation and contribution to the celebrity culture, incite a spirit of curiosity. At its core this thesis explores the functions of the celebrity culture by examining the theories about celebrity culture's vital role for the society, the celebrity and the audience in the contemporary modern world and subsequently by conducting a case study on famous Turkish pop-music singer İrem Derici. In other words, this thesis aims to find out the uses of celebrity culture for the Turkish audience. Specifically, main interest of this study is exploring how the audience makes use of celebrity culture to fulfill their need to form their identities, to satisfy their need for attachment, to be motivated by the promise of social mobility and to fantasize about eventually becoming a celebrity.