L'espace public et MUSIAD
Kamusal alan ve MÜSİAD
- Tez No: 497391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, 1990'ların başından günümüze, Türkiye'de kamusal alanın dönüşümü incelenmiştir. Araştırmamızın temel eksenini, Türkiye'de kamusal alanda, dini söylemle seküler söylemin etkileşimi ve bu etkileşimin bağlamı oluşturmaktadır. Bizim bu çalışmada cevap aradığımız temel soru; Türkiye'de uzun süre kamusal alandan dışlanan dini alan pratikleri ve bazı dini grupların kamusal alana entegrasyonları sürecinde dini dil ile seküler dil arasında veya seküler dil ile dini dil arasında bir tercüme süreci ortaya çıkıp çıkmadığıydı. Bu bağlamda, çalışma boyunca tercüme sürecinin politik, sosyal ve ekonomik koşulları, tercümenin işlevleri ve tercümenin hem kamusal alan hem de kamusal alanın aktörleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma boyunca MÜSİAD'ın kamusal alanda dile getirdiği fikirlerde ve kamusal meselelere yaptığı katkılarda başvurduğu dini söylem ve bu söylemin seküler söylemle kurduğu ilişki tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of the public sphere in Turkey from the early 1990s to the present day is examined. The main axis of our research is the interaction of secular discourse with religious discourse in public sphere in Turkey, and the context of this interaction. The basic question in this study is that whether a translation process between religious language and secular language or between secular and religious language during religion field practices excluded from the public sphere for a long time in Turkey and during the integration of some religious groups into the public sphere has emerged or not. In this context, the political, social and economic conditions of the translation process, the functions of the translation and the effects of translation on the public sphere and the actors of the public sphere have been examined throughout the study. Throughout the study, the religious discourse in the ideas MUSIAD voiced in public sphere and the religious discourse it resorted to in its contributions to public issues and this discourse's relationship with the secular discourse are discussed.