La perception de la Révolution jeune-Turque par la presse Française (Juillet-Septembre 1908)
Jön-Türk devriminin Fransız basını tarafından algılanışı (Temmuz-Eylül 1908)
- Tez No: 497394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEMSETTİN KUYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 1908 yazında patlak veren Jön-Türk Devriminin Fransız basını tarafından nasıl algılandığını araştırmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde vuku bulan bu en önemli olay hakkında genel bir görüş elde edebilmek için Fransız basınında önemli yerlere sahip üç gazete ve iki derginin Temmuz, Ağustos ve Eylül 1908 dönemini kapsayan sayıları incelenmiştir. Çalışma sonucunda Fransız basınının, devrimi“beklenmedik”,“barışçıl”ve“millî”olarak nitelediği ve iki ülke ilişkilerine önemli etkileri olacağını değerlendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes perception of the Young-Turk Revolution by the French press immediately after the outbreak. To obtain a general approach about this important event in last period of the Ottoman Empire, we examined issues regarding July, August and September 1908 of three newspapers and two magazines which were notables in the French press. At the end of the research, we saw that the French press describes the revolution as“unanticipated”,“peaceful”and“nationalist”, and takes into consideration its effects on relations between two countries.