Türk Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun kurucu meclis ve TBMM'de müzakeresi
The discussion of the establishment of the Turkish constitutional court in the constituent assembly and Turkish grand national assembly
- Tez No: 497393
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türk Anayasa Mahkemesi, ilk defa 1961 Anayasası ile Türk hukuk sistemine kazandırılmıştır. 1924 Anayasası'nda, kanunların anayasaya aykırı olamayacağı belirtilmesine rağmen, bu amaçla bir yargısal denetim mekanizması öngörülmemiştir. Ancak, Türk siyasetinde 1950-1960 döneminde iktidarda olan DP'nin çoğunlukçu uygulamaları, ülkenin anayasa yargısı ihtiyacını ortaya koymuştur. 27 Mayıs 1960'taki askeri müdahaleden sonra Kurucu Meclis oluşturulmuş ve bu meclisin yaptığı 1961 Anayasası halkoyuyla kabul edilmiştir.1961 Anayasası ile Anayasa Mahkemesi kurulmuş ve aynı zamanda Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun ve yargılama usullerinin TBMM tarafından yapılacak bir kanunla belirleneceği öngörülmüştür. 1961 seçimlerinde Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'ndan müteşekkil bir yasama organı oluşturulmuştur. Bu organ, Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun Tasarısı'nı müzakere etmiş ve anayasada belirtilen miktarda AYM'ye üye seçmiştir. Bu çalışma, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun ve onun kuruluş kanununun Kurucu Meclis ve TBMM'deki müzakere sürecini ele alarak, bu süreçteki siyasal dinamikleri kavramayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish Constitutional Court was first introduced to the Turkish legal system through the Constitution of 1961. Although the 1924 Constitution states that the laws cannot be contrary to the Constitution, a judicial review mechanism has not been foreseen for this purpose. However, majoritarian practices of DP (Democratic Party)who was in ruling in Turkish politics during the 1950-1960 period, revealed the need for the constitutional justice of the country. After the military intervention on May 27, 1960, the Constituent Assembly was formed and the 1961 Constitution, created by this Assembly, was adopted with public vote.The Constitutional Court was established with the Constitution of 1961 and at the same time it was envisaged that the foundation of the Constitutional Court and the judicial procedures would be determined by a law enacted by the TGNA. In 1961 elections, a legislative body consisting of the National Assembly and the Senate of the Republic was formed. This body negotiated the Draft Law on the Establishment and Judgement Procedures of the Constitutional Court (CC) and elected members to the CC in the amount specified in the Constitution. This study aims to conceptualize the political dynamics of this process by taking into consideration the process of negotiations for the Establishment of Constitutional Court and its Constitutional law in the Constituent Assembly and the Grand National Assembly of Turkey.