Tüketicilerin marka genişlemesini değerlendirmesine etki eden faktörlerin saptanması ve bir araştırma
Determination of the factors affecting consumers' evaluation of brand extension and a research
  1. Tez No: 497395
  2. Yazar: BURAK KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULUN AKTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yeni ürün geliştirilmesi süreci ile ilgili maliyetlerin ve risklerin en aza indirilmesi konusunda şirketler sürekli ve yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Bu noktada marka genişleme, şirketler tarafından popülaritesi gün geçtikçe artan bir strateji haline gelmiştir. Sonuçta, birçok şirket yeni pazarlara giriş yapmak adına, kurulu markasını tamamen farklı bir ürün kategorisinde sunduğu üründe kullanmaktadır. Marka genişlemesinin oldukça cazip hale gelmesinin nedeni, şirketin yeni pazarlara girerken marka imajı ve bilinirliğinden yararlanmasına olanak sağlamasıdır. Yeni ürünlerde marka genişleme stratejisi uygulanmasının yükselen bir önemi olmasına karşın, tüketicilerin marka genişlemelerine nasıl tepki gösterdiği henüz çok bilinen bir konu değildir. Bu çalışmada; marka güveni, marka güvenilirliği, tüketici yenilikçiliği, algılanan uyum ve ürün ilgilenimi faktörlerinin ve tüketicilerin demografik özelliklerinden yaş ve cinsiyetin, tüketicilerin marka genişlemesini değerlendirmesine etki edip etmedikleri incelenmiş, ayrıca etki eden faktörlerin etki dereceleri incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of minimizing costs associated with the new product development process and risks, companies are constantly and intensively working. At this point, brand extension has become a growing strategy for companies. As a result; many companies are looking for new markets to use established brand in a completely different product category. Thus, the probability of success of the new product is being expected to increase. Despite the fact that the application of the brand extension strategy in new products is a rising edge, how consumers react to brand extensions is not a very well known topic yet. In this study; brand trust, brand credibility, consumer innovativeness, perceived fit and product involvement factors and demographic characteristics of consumers; age and gender, examining whether they effect to evaluation of brand extension of consumer, also impact ratings of affecting factors were analyzed and interpreted.