Un pas decisif vers l'internationalisation du concept de la justice transitionnelle: Le tribunal penal international pour l'ex-Yougoslavie (Tpiy)
Geçiş dönemi adaleti kavramının uluslararasılaşmasına doğru belirleyici bir adım: Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi
  1. Tez No: 497396
  2. Yazar: GÜLAYŞE ÜLGEN TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte gündeme gelen geçiş dönemi adaleti kavramı, uluslararası toplumun insan haklarını korumadaki sorumluluğunun tartışılmaya başlanmasıyla birlikte BM tarafından kurulan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi aracılığıyla uluslararasılaşmıştır. Geçiş dönemi adaletinin kavramsal gelişimi kapsamında yargısal ve yargısal olmayan mekanizmalar ortaya çıkmıştır. Yargısal bir mekanizma olan Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin nasıl ve ne amaçla kurulduğu üzerinden misyonu tüm boyutlarıyla ortaya konulacaktır. Misyonunun iç ve dış boyutları incelenirken yerel ve uluslararası aktörlerin rolleri ayrı ayrı irdelenecektir ve savaş sonrası geçiş dönemi adaletinin başarısı için neler gerektiği üzerinde durulacaktır. Bu çalışmada da uluslararası bir geçiş dönemi adaleti mekanizması olan mahkemenin bölgedeki ve uluslararası alandaki etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of transitional justice, which came to the fore with the end of the Cold War, was internationalized through the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia established by the United Nations, in the framework of the debate on the responsibility of the international community to protect human rights. Judicial and non-judicial mechanisms are used during the conceptual development of the concept. The mission of the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, a judicial mechanism, will be laid out in all its dimensions as to how and for what purpose it was established. While examining the internal and external dimensions of the mission, the roles of local and international actors will be examined separately and the post-conflict transitional justice needs to be addressed. In this study, the legacy of the court, which is an international transitional justice mechanism, in the region and in the international arena will be evaluated.