Invisible boundaries: A comparative study of characters in/and space in north and south and nice work
Görünmez sınırlar: North and south ve nice work eserlerinde mekân ve mekândaki karakterler üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 497433
  2. Yazar: ATİYE İREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma sosyal mekânın sosyal varlığın hayatındaki yeri incelemektedir. Çalışma, insan deneyimleriyle şekillenen mekânın, insana yansıyan, onların dünya üzerindeki varlıklarını yöneten ve etkileyen şekillendirici bir güç olduğunu savunmaktadır. Bu iddia, çağdaş sosyal tablonun mekansal yapısını kapsamak üzere daha derinlemesine araştırılmıştır. Bu mekânsal yapının içinde hayatını idame ettiren kentli öznenin durumu Elizabeth Gaskell'ın North and South ve bu kanonik romanın postmodern yeniden yazımı olan David Lodge'un Nice Work romanlarında karakterlerin mekânlarıyla ilişkisi üzerinden incelenmiştir. Her iki romanın da mekânsal yapılarının karakterlerin kimlik gelişimini belirleyici etkisi vardır. Bu iki romanın karakterlerinin yaşadığı mekânsal değişim, tezin bütünü için önem arz etmektedir. Karakterlerin farklı mekânlar arasında değişiklik yapmasında, farklı toplumları yansıtan bu iki romanın mekânsal soruna verdikleri farklı yanıtlar hakkında ipuçları bulunmaktadır. Bu farklı yanıtlar üçüncü mekân ve hareketlilik kavramları kullanılarak cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu kavramlar kentin açmazlarında açılan, farklılıkları davet eden açık bir alternatif mekân algısı sunmaktadır. Bu alternatif mekân anlayışı aynı zamanda zamanımızın kentsel tablosunda melez kimliklerin oluşmasına olanak sağlamaktadır ve postmodern metnin karakterleri de kimliklerinin gelişiminde bu melez kimliği kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of social space in the social beings' lives. It argues that, shaped by the human experience, space is itself a shaping force that reflects itself on the human being, having the power of controlling and governing their presence on earth. This argument is further investigated to encompass the spatial structure of contemporary social scene. The condition of the urban subject who is supposed to practice his/her life inside this spatial structure is therefore surveyed in characters' relationship with their space in Elizabeth Gaskell's North and South and David Lodge's Nice Work, a postmodern rewriting of the canonical novel. The spatial structures of both novels are determinant of the characters' identity formation. The spatial shift the characters of both novels face is crucial to the whole of the thesis, since in the characters' move across different spaces, there are clues as to how these two novels reflecting different societies present different answers to the spatial question. These different answers are sought through the concepts of Thirdspace and mobility, which provide an alternative space, opened up within the urban space, which is inclusive and celebrative of differences. This alternative understanding of space also enables the hybrid identity to form amidst the cityscape of our times, which the characters of the postmodern text employ in their identity formation.