Van il merkezinde ilkokul çocuklarının sağlıklarını korumalarına ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi
The Results showed that the mean value of scores of student were 69.6%
- Tez No: 49744
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
40 5. ÖZET Araştırma ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin sağlıklarını korumalarına ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarını, bunu etkileyen faktörleri belirlemek ve bu bulgular doğrultusunda okul sağlığı hizmetleri ile ilgili öneriler ortaya koymak amacıyla 1 Mart- 15 Nisan tarihleri arasında Van İl Merkezinde bulunan bir özel ilkokul, 7 merkez ilkokulu ve bir yatılı ilkokulda bulunan 414 öğrenci üzerinde uygulandı. Veriler 17 tanıtıcı soru, 30 bilgi ve uygulama sorusu olmak üzere 47 sorudan oluşan anket formu ile toplandı. Araştırma sonucunda; öğrencilerin 100 puan üzerinden genel puan ortalamaları 69.6 bulundu. Öğrenciler arasında 30 sorunun 5' inde % 50' nin altında, 9'unda % 50-70 arasında, 4'ünde % 70-80 arasında, 8' inde % 90-98.6 arasında doğru cevap verme oranının olduğu görüldü. En düşük doğru cevap verme oranının (% 20.2) dokunma yoluyla bulaşan hastalık sorusuna, en yüksek cevap verme oranının ise (% 98.6) sabah kalkınca yapılan ilk iş ve tırnak kesme sıklığı sorularında olduğu anlaşıldı. Öğrencilerin bazı sağlık konularında yetersiz olması; ilkokul ders programlarında sağlığa az yer verilmesinden ve öğretmenlerin mesleki eğitimleri sırasında sağlıkla ilgili derslerin yeterli olmamasından kaynaklandığı sonucuna varıldı. İlköğretimin ağırlık noktalarından birini sağlık eğitimi oluşturmalıdır. İlkokullarda sağlık eğitimi; başta hayat bilgisi ve fen bilgisi dersleri olmak üzere tüm derslerle bütünleştirilerek verilmeli, öğretmen, sağlık personeli ve aile işbirliği içinde sağlık konusunda bilgili ve bilinçli öğrenciler yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
41 6. SUMMARY This study was done to find out the knowledge, attitude and behaviour of the school children (5' th class) to protect their health; and to make suggestions for the school health services in the light of these data. It was performed in 414 students between March 1 and April 15 in one private primary school,7 primary schools and one dormitory school in the City of Van. A guestionary consisting of 47 guestions; 17 descriptive and 30 guestions of knowledge and practice were asked to be filled by these students. As a result of this study the success levels of the students was found to be 69.6 per 100 points. The correct answers were obtained below 50 % in 5 of 30 guestions, 50. 70 % in 9, 70.80 % in 4, and 90.98.6 % in 8.The minimally answered guestion (20.2 %) was about the contamination by contact ; and the most answered question (98.6 %) Was about the first duty in the morning and the frequency of nail cutting. The failure of the students in the health subjects was probably due to insufficient health topics in the education program and the lack of the knowledge of the teachers. The main points of the primary school education must be the health education. This should be included in the lessons, especially in life knowledge and science and the students should be educated With the corperation of the teacher, health organizations and the family.