Three essays on energy markets
Enerji piyasaları hakkında üç makale
  1. Tez No: 497444
  2. Yazar: CANER ÖZDURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması enerji piyasalarında son yıllarda önem arz eden üç ayrı konuyu bir arada incelemektedir. Birinci bölümde Türkiye'de dikey yapılanma ve market gücünün elektrik fiyatlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmadaki modeller elektrik üretim miktarı, sistem marjinal fiyatı ve piyasa takas fiyatı verilerini saatlik frekansta kullandığı için ARx (otoregresif hareketli ortalamalar modeli) ekonometrik modelleri tercih edilmiştir. Sonuç olarak YAP-İŞLET-DEVRET santrallerin fiyatlar üzerindeki etkisi ekonometrik modellerindeki açıklayıcı değişkenlerin istatistiki anlamlılığının yüksekliği ile teyit edilmiştir. İkinci bölümde ise Petrol Emtia Fiyatları ve Enerji Şirketleri'nin Hisse Getiri Davranışları araştırılmıştır. Asimetrik beklenti oluşum süreçlerine izin veren EGARCH tahmin yöntemi kullanılarak elde edilen tahmin sonuçları ve elde edilen Haber Etki Eğrileri (News Impact Curve)'nin gösterdiği üzere petrol emtia fiyatları ile enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse getirilerinin farklı şoklara farklı tepkiler vermesidir. Dolayısıyla şirket hisseleri ve şirket değerlerini analiz ederken ele alına şirketlerin ürün portföylerinin, stratejik hedeflerinin, faaliyet gösterdikleri bölgelerin ve bilanço kompozisyonlarının değişmesi sonucu emtialardan ayrışan performanslar sergilediklerine dikkat çekilmiştir. Son bölümde ise önemli enerji ETF'leri, petrol türev ürünleri ve spot petrol fiyatları arasındaki ilişkiyi inceleyerek petrol fiyatlarının yeni finansal enstrümanların da emtia piyasaları ile etkileşime geçtikten sonra petrol fiyatlarının ne şekilde etkilendiği araştırılmış ve emtia fiyatlarında asıl yönlendiricinin future piyasasının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three different but connected chapters considering the important developments and restructuring dynamics in both worldwide energy markets and local electricity market of Turkey. Based on the quantitate models it incorporates and the subjects it compiles this thesis is a comprehensive study offering a condensed academic approach supported with applicable market approaches. In Chapter 1 the impact of vertical integration on electricity prices was analyzed based on time series models with a thick data. The first chapter is also unique compared to previous studies in the related academic area as it is one of the first article which utilizes newly established Energy Exchange Istanbul (EXIST)'s dataset in volatility models. In Chapter 2 we used news impact curves which showed that the behavior of commodity prices and company stock prices react differently to bad and good news. Based on our findings in Chapter 2, since commodity returns and company stock returns react differently to both bad and good market news we wanted to go one step further and focused on the price discovery of commodity prices in the market. Finally, in Chapter 3 we investigated the impact and integration of financial assets with oil prices. Price discovery of crude oil prices was our first focus area by operating causality tests. Our paper contributes to the energy economics literature focusing on the impact of energy related Exchange Related Funds (ETFs) on crude oil prices. In the previous studies we overviewed so far we concluded that this relationship is studied only between equity markets and crude oil markets.