Effects of Amygdala lesions on social behavior in rats
Amigdala hasarının sıçanların sosyal davranışı üzerine etkisi
  1. Tez No: 497449
  2. Yazar: NEVZAT CUMHUR DEMİRTOKA
  3. Danışmanlar: DR. DANIELA DR SCHULZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Taşıdıkları tüm öneme karşın, toplum yanlısı davranışların mekanizmaları iyi bilinmemektedir. Araştırmalarda, hapsedilmiş sıçana kafesdaşının yardım etmesi bu konuda bir yöntem olarak kullanılmaya başlandı. Yardım etme davranışı başkalarının sıkıntısına hassas olmakla yakından ilgili olup amigdalanın bu hassasiyette önemli rolü vardır. Bu çalışmanın amacı, iki taraflı amigdala hasarının sıçanlarda, sıkıntıdaki kafesdaşlarını kurtarma davranışına etkisini gözlemektir. Yetişkin Wistar sıçanlara (n=28) dönüşümlü olarak serbest ve hapis sıçan rolleri verilerek kurtarma davranışı geliştirmeleri sağlandı. Takiben, kontrol (n=10), yalancı operasyonlu (n=7) ve iki taraflı basolateral amigdalasına N-Methyl-D-aspartic asit zerkedilmiş (n=11) olmak üzere üç gruba ayrıldılar. Sıçanlar içinde üç hapis alanı olan (biri boş, biri içinde bir naif sıçan olan, biri içinde serbest sıçanla aynı gruptan bir sıçan olmak üzere) test kutusunda test edilmiştir. Serbest sıçanların kapıyı açma, hapis alanına yakın olma tercih ve süreleri ölçüldü. Kontrol testleri sırasında daha önce boş olan alana naif sıçan hapsedilirken daha önce sıçan olan alanlar boş bırakılmıştır. Grupların kapı açma, alanda bulunma tercih ve süreleri bakımından aralarında hem ana deney hemde kontrol testi sırasında istatistiksel anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Kontrol testi sırasında sıçanlar içinde hapsedilmiş kafesdaşları olan alana değil, boş olan alana (daha önce kafesdaşlarının bulunduğu alan) ilgi göstermişlerdir. Buradan, kapı açma davranışında baskın olan etkenin yardım etmek olmadığı, geliştirilmiş alışkanlık olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Despite its importance mechanisms of prosociality are still not well known. In the literature, helping behaviour of rats to a restrained rat is becoming a tool for assesing this topic. Helping behavior is closely associated with sensitivity to another one's distress, and amygdala plays an important role in this sensitivity. The present study investigated whether bilateral amygdala lesion would affect rats' decision making to help when their cage-mate was restrained. Adult Wistar rats were subjected to a role reversal acquisition where they acquired the behavior of opening the door of the restrainer in which one of their cagemates was captive. Then, they were divided in three groups; naive, sham operated (Sham) and basolateral amygdala lessioned (Lesion). The rats were tested in an open field with three restrainers (empty, with a Sham or Lesion, with a Naive). The door opening and side preferences of rats were measured. In the control test there was a naive in the formerly empty restrainer, and the other two restrainers were empty which they formerly were not. No significant differences were found among the groups with respect to door opening and side preferences in both the main and the control tests. Door opening and to be close to the empty restrainer preferences were lowest in the main test and highest in the control test. The lower interest in the restrainer with a cagemate during the control test indicates that, the dominant door opening behaviour drive was not helping but was probably habit formation.