6306 sayılı kanun uyarınca riskli yapılar ve yargısal denetim
Risk structures in accordance with law no. 6306 and judicial audit
- Tez No: 497450
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLER TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'de afet riski altındaki riskli yapıların çok olması ve doğal afetlerin oluşması ile ağır hasarlar doğurması karşısında yaygın uygulama alanı bulan kentsel dönüşüm fiziksel, mekansal, sosyal, ekonomik gibi boyutları olan çok geniş bir kavramdır. Bu yönleriyle kentsel dönüşüm, İdare Hukuku, İmar Hukuku, Kat Mülkiyeti Hukuku, Özel Hukuk gibi bir çok hukuk dalını içerisinde barındıran kapsamlı ve geniş bir kavramdır. Birden fazla amacı ve uygulama alanı olan ketsel dönüşüm 6306 sayılı“Afet Riski Altındaki Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”ile birlikte farklı bir hukuki boyut kazanmıştır. Söz konusu Kanun yürürlüğe girmeden önce kentsel dönüşüm ve kentsel dönüşüme dair uygulamalar doğrudan veya dolaylı olarak çeşitli mevzuatlarda dağınık bir şekilde yer almakta iken, kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak da bilinen Kanun'un 31.05.2012 tarihinde 6306 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte derli toplu ve çelişkileri ortadan kaldıran bir hal almıştır. 6306 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesi ile birlikte kentsel dönüşüm uygulamaları ve riskli yapılara ilişkin olarak, Kanun'un gerekçesinde belirtilen amaçların öngörülen kentsel dönüşüm yöntemleri ile gerçekleştirilmesi aşamasında İdare Hukuku'nun yanı sıra diğer Hukuk dalları ve Kanuni düzenlemeler de dikkate alınarak kapsamlı ve bütüncül bir bakış açısı ile hareket edilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, öncelikle kentsel dönüşüm kavramı, ülkemizdeki ve dünyadaki tarihsel sürecine genel olarak değinilmiş, daha sonra kentsel dönüşümün 6306 sayılı“Afet Riski Altındaki Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”daki yasalaşmış hali ve dönüşüm uygulamaları ayrıntılı bir şekilde incelenerek bu uygulamalara ilişkin süreç ve doğuracağı sonuçlar ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan uygulamalar; özellikle riskli yapılara dair riskli yapı tespiti, yıkımı ve dönüşüm işlemleri sürecinde uygulamada karşılaşılan problemler ilgili ilk derece Mahkemeleri, Bölge İdare Mahkemeleri ve Danıştay kararları örnek gösterilerek açıklanmış ve mevzuatın uygulayıcı ve ilgili yargı mercileri tarafından nasıl yorumlandığı konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile kentsel dönüşüm kapsamında yapılan dönüşüm uygulamalarına ilişkin olarak uygulamada karşılaşılan sorunların idari yargı merci kararları ışığında çözülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The definition of the urban transformation has a very large context that are dimensions such as physical, spatial, social and economical because of there are a lot of the risky buildings under the disaster risk and it finds the common implementation area in the natural disasters that bring about the heavy damages in Turkey. With these aspect, the urban transformation has an extensive and a large concept that contains some areas of law such as Administrative Law, Zoning Law, Property Law and Private Law. Apart from that, the urban transformation that has common implementation area and many aims, took on different legal dimension with in accordance with the law no 6306“Law on The Transformation Areas Under The Disaster Risk”. Before the law become effective, the urban transformation implementations and similar implementations had been found in various legislations implicitly or explicitly and discursively. The law, is known as the Urban Transformation Law in public opinion became effective gazetting on May, 31, 2012 with the law no 6306 and included all the other legislations. With being effective the Law No. 6306, the urban transformation implementations and methods require not only the Administrative Law, but the orher legislations and legal issues to evaluate together extensively and integrative. In this study, firstly it is examined the urban transformation concept, its general history in Turkey and in the World and then, the legalised case of the Urban Transformation Law with the Law No. 6306. Secondly, it is studied that the transformation implementations, progresses and its results in detail acoording to the Law No. 6306. In this context, it is stated that the implemenations that are done in the frame of the urban transformation, especially, in relation to the faced problems in the progress of the risky building assessment, demolition and transformation prosecces during the implementation . In related to these problems, it is explained the sample decisions of Courts of First Intance, Administrative Courts and Councilof State, and it is evaluated the governing jurisdictions' comments. This study aims the solution of the faced problems during the implementation of the urban transformation in the light of the regarded governing jurisdictions' decisions.