6306 sayılı kanun uyarınca riskli yapıların güçlendirilmesi: Mevzuat ve mimari yönden bir irdeleme
Strenghtening risky buildings according to in accordance with the law number 6306: A review in terms of legislation and architecture
- Tez No: 702823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada özellikle son 20 yıllık dönemde oldukça önem kazanan Kentsel Dönüşüm konusu ele alınmıştır. Öncelikle Kentsel Dönüşümün tanımı üzerinde durulmuş daha sonra dünyada ve ülkemizde yaşanan kentsel dönüşüm süreçleri incelenmiştir. Türkiye'de yaşanan kentsel dönüşüm süreçleri mevzuat yönünden ele alınmış ve süreç boyunca karşılaşılan sorun ve ihtiyaçlara göre mevzuatın nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. 6306 Sayılı Kanun Türkiye'de kentsel dönüşüm sürecini tanımlamak üzere kabul edilmiştir. Buna göre; tez çalışmasında kanunun getirdiği riskli yapı ve riskli alan tanımları incelenmiş, riskli yapının ne olacağına ilişkin karar tayininde mülkiyet hakkı açısından olumlu ve özgürleştirici bir adım olarak konut yapılarının sadece yıkılması değil aynı zamanda güçlendirilmesine de olanak sağlanması durumu araştırılmıştır. Bununla birlikte kanunda yer alan güçlendirme seçeneğinin pratikte kullanım oranları incelenmiş ve nadir başvurulan bir yöntem olduğu anlaşılmıştır. Bu durumun kaynağını oluşturan güçlendirme esnasında karşılan sorunlar bu tezde mevzuat yönünden ve mimari yönden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a master's thesis, the subject of Urban Transformation, which is essential notably since the past 20 years stated, is explored in this research. Focus on the definition of the appropriate Urban Transformation and the regulation of the construction process in Turkey is dealt with and how it is molded according to the procedure and needs throughout the process is highlighted. According to Law No. 6306 information on the rules of design and approval is investigated in the perspective design and intervention. The purpose of this study is to analyze Turkey's urban transformation process and its application from the perspective of architecture and legal status. The legal and practical dimensions of the reinforced building as a subtitle of Urban Transformation process is analyzed.