A critical view of the relations of art capital, public sphere and art initiatives in Turkey
Türkiye'de sanat sermayesi, kamusal alan ve sanat inisiyatifleri ilişkisine eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 497457
  2. Yazar: İPEK ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Art History, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma kamusal alan kavramını çağdaş sanat alanıyla ilişkilendirerek tartışır. Sembolik bir kamusal alan fikriyle, sanata aktarılan sermayeyle Türkiye'de sanat alanının örgütlenmesi arasındaki ilişkiye eleştirel bir perspektiften yaklaşır. Kamusal alan kavramının çeşitli kavrayışlarına, çağdaş sanat alanında varlık gösteren sanat oluşumlarının örgütlenme biçimlerine ve sahiplik ilişkilerine odaklanır. 1980 sonrası küresel, neoliberal politikalara ve sanat alanındaki etkilerine, özelleştirme süreçleri açısından eğilir. Sanat alanının ve bu alanda etkinlik gösteren aktörlerin tabi oldukları çerçeveyi belirleyen yasal düzenlemeleri mercek altına alır ve tüm bu tarihsel ve güncel süreçlerin sembolik bir kamusal alanın genişlemesine katkısını tartışmaya açar. İletişimin eleştirel ekonomi politiğinin sorduğu temel soruları ödünç alan çalışma bunları Türkiye'deki çağdaş sanat alanına uyarlamayı amaçlar. Temel hedefi şu sorunun yanıtını açığa çıkarmaktır: Kültürel üretim ve dağıtımın güç odaklarında yaşanan değişimler kamusal alanı ve bu alandaki çeşitlilik, çok seslilik ve temsilde çoğulluğu sınırlar mı, özgürleştirir mi? Teorik açıdan bu geniş platforma oturan çalışmanın temel araştırma nesnesi Türkiye'de akademik araştırmalarda henüz tamamen keşfedilmemiş ve özellikle eleştirel ekonomi politik yaklaşımla ele alınmamış bir alan olan, görece küçük ölçekli, bağımsız sanat inisiyatifleridir.
Özet (Çeviri)
The present study discusses the concept of the public sphere in relation to the field of contemporary art. It presents a critical perspective on how the idea of a symbolic public sphere, art capital and the organization of the art scene in Turkey are related. It focuses on various understandings of the public sphere concept, forms of contemporary art organizations and ownership relations, after exploring the global neoliberal policies after 1980s and their effects on arts in terms of privatisation processes. It investigates local legislation that set out the framework for the art field and its actors; and discusses if these historic and current developments contribute to the expansion of a symbolic public sphere. The study aims to adapt the fundamental questions of the critical political economy of communication to the field of contemporary art in Turkey. Its main objective is to uncover how the changes in the forces of control over cultural production and distribution limit or liberate the public sphere and its diversity, multivocality and plurality in representation. While theoretically, the study dwells on this wide platform, its basic object of research is the relatively small-scale, independent art initiatives in Turkey which represent an area of academic research that is not yet fully explored, especially not from the crtical political economy approach.