Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda aflibercept'in koroid kalınlığına etkisi
The effect of intravitreal aflibercept on choroidal thickness in age related macular degeneration
  1. Tez No: 497472
  2. Yazar: ŞEYMA MATARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda yapılan intravitreal Aflibercept enjeksiyonunun 3 yükleme dozu sonrası koroid kalınlığına etkisi Materyal ve Metod: Çalışma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Temmuz 2015 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında, yaşa bağlı makula dejenerasyonu tanısı almış, 3 yükleme dozu intravitreal Aflibercept tedavisi uygulanmış, 26 hastanın 26 gözü retrospektif olarak incelendi. Her hastanın enjeksiyon öncesi ve her enjeksiyon sonrası 1. ayda; görme keskinliği, göz içi basıncı, OKT bulguları değerlendirildi. Bu çalışmada hastaların enjeksiyon sonrası görme keskinlikleri, santral foveal kalınlıkları ve koroidal kalınlıkları değişimine bakıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 75,27 ± 8,31 yıl olan daha önce hiç tedavi almamış 19 hasta ile, en az altı ay önce herhangi bir anti-VEGF ile tedavi alan 7 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 16'si klasik tip KNVM, 10'u okült tip KNVM olarak değerlendirildi. Kadın hastaların %69,2'sinin sol gözünde, erkek hastaların ise % 69,2'sinin sağ gözünde lezyon mevcuttu. Gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Enjeksiyon sonrasıda 22 hastanın makulası kurumuş olmakla birlikte, 4 hastanın makulası kurumamış olup, devam eden subretinal veya intraretinal sıvısı mevcuttu. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası aylık kontrollerinde çekilen EDI-OKT görüntülerinden manuel olarak koroid kalınlığı 7 bölgeden ölçüldü. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ortalama subfoveal koroidal kalınlık farkı 60,88 μm olup, bu düşüş istatistiksel olarak anlamlıydı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası hem ortalama nazal koroidal kalınlık farkı hem de ortalama temporal koroidal kalınlık farkı istatistiksel olarak anlamlıydı. Ortalama koroid kalınlığı enjeksiyon öncesi dönemle kıyaslandığında enjeksiyon sonrası bütün ölçümlerde anlamlı düşüş gösterdi. Ortalama nazal koroidal kalınlığı değişimi ile ortalama temporal koroidal kalınlıkları değişimleri arasında istatistiksel bir anlam bulunamadı. Koroidal kalınlık düşüşü en fazla 1. enjeksiyon sonrası olduğu görüldü. Diğer aylardaki değişim gittikçe azaldı, fakat bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildir. Tekrarlayan ölçümler analizinde hastaların başlangıç, birinci, ikinci ve üçüncü ay ortalama subfoveal, nazal ve temporal koroid kalınlıkları karşılaştırıldı. Her üç lokasyonda da koroid kalınlıklarının düşüş düzeyi istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Görme keskinliği 6 hastada azalmış, 9 hastada sabit kalmış ve 11 hastada ise artmıştı. Görme keskinliği değişim gruplarında; ortalama koroid kalınlığının değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. Başlangıçtaki ortalama subfoveal koroid kalınlık, enjeksiyon sonrası makulası kuru kalan ve kalmayan gözler arasında istatistiksel olarak farklılık göstermemiştir. Enjeksiyonların göz içi basıncına hiçbir etkisi olmamıştır. Santral foveal kalınlık enjeksiyonlarla birlikte her ay giderek azaldı. Enjeksiyon öncesine göre santral foveal kalınlıktaki değişim istatistiksel olarak anlamlıdır. Erkeklerde sağ göz tutulumu ve klasik lezyon daha sık, kadınlarda da sol göz tutulumu ve okült tip lezyon daha sık olarak tespit edildi. Fakat gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda 3 yükleme dozu intravitreal Aflibercept enjeksiyonu hem santral foveal kalınlıkta hem de tüm makuler koroidal kalınlıkta önemli ölçüde azalmaya sebep olmaktadır. Sonuç olarak anatomik başarı elde edilmekle birlikte fonksiyonel başarı elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Effect of Intravitreal Aflibercept injection on wet type age related macular degeneration(AMD) on choroidal thickness after 3 loading doses. Materials and Methods: The research was carried out in Recep Tayyip Erdoğan University Educational Research Hospital Eye Diseases Department. Between July 2015 and July 2017, age-related macular degeneration was diagnosed, 3 loading doses of intravitreal Aflibercept treatment were performed, and 26 eyes of 26 patients were retrospectively examined.Before each injection of the patient and every month after each injection, visual acuity, intraocular pressure, OCT findings were evaluated. all patients, before and after the injections in the first month; visual acuity, intraocular pressure, OCT findings were evaluated. In this study, visual acuity, central foveal thickness and choroidal thickness of patients were evaluated after injection. The obtained data were evaluated statistically. Findings: 19 patients with a mean age of onset of 75,27 ± 8,31 years who had never been treated before, and 7 patients with a mean age of onset of 75,27 ± 8,31 years and who received at least six months of treatment with any anti-VEGF were included. 16 of these patients were classified as classical type CNVM, 10 as occult type CNVM. The lesion was present in the left eye of 69.2% of the female patients and in the right eye of the 69.2% of the male patients. The difference between the groups was statistically significant.22 patients were dry after the injection, 4 of them weren't dry, and there was ongoing subretinal or intraretinal fluid. The EDI-OCT images taken at the pre and post-treatment monthly controls of the patients were manually measured in 7 areas of choroidal thickness. The mean subfoveal choroidal thickness difference before and after treatment was 60.88 μm, which was statistically significant. Both the mean nasal choroidal thickness difference and the mean temporal choroidal thickness difference were statistically significant before and after the treatment. When the mean choroidal thickness was compared to the pre-injection period, all measurements at the post-injection period showed a significant decrease. There was no statistical significance between mean nasal and temporal choroidal thickness changes. The choroidal thickness decrease was found to be at most after the 1st injection and the changes in other months have been steadily decreasing, but this decrease is not statistically significant. In the analysis of repetitive measurements; When the mean subfoveal, nasal and temporal choroidal thicknesses of the patients were compared in the beginning, first, second and third month; it was observed that the decline of the choroidal thicknesses was statistically significant at all three area. In visual acuity change groups; the change in mean choroidal thickness was not statistically significant. When the mean initial subfoveal choroidal thickness was examined, there was no statistically significant difference between the sensible dry and not-dry eyes after injection. Injections have no effect on intraocular pressure. Central foveal thickness decreased gradually with injections every month and this decrease was statistically significant. The right eye involvement and classical lesion are more frequent in males and the left eye involvement and occult type lesions are more common in females but there is no significant difference between groups. Results: Three doses of intravitreal Aflibercept injection in age-related macular degeneration cause significant reduction in both central foveal thickness and all macular choroidal thickness. However, anatomic success was achieved but functional success was not achieved