Neovaskuler yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sekonder makula ödeminde intravitreal aflibercept enjeksiyonunun etkinlik ve güvenilirliği
- Tez No: 462648
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ ELÇİOĞLU, UZMAN SELİM BÖLÜKBAŞI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sekonder koroid neovaskülarizasyonuna bağlı makula ödemi olan hastalarda intravitreal aflibercept tedavisinin görme keskinliğine, santral makula kalınlığına ve retinal sıvıya olan etkisinin ve güvenilirliğinin saptanması GEREÇ-YÖNTEM: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina Biriminde 2014-2016 yılları arasında neovasküler YBMD tanısı almış,daha önce tedavi almamış ve intravitreal aflibercept enjeksiyonu uygulanmış 35 hastanın 35 gözü geriye dönük olarak incelendi. Hastaların dosyalarından başlangıçta ve enjeksiyonlar sonrasında ve 4. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı,çekilen OCT'de santral makula kalınlığı,intraretinal-subretinal sıvı varlığı, hiper-reflektif nokta ve dış retinal tübülasyon varlığı kaydedilmiştir. Bunun sonucunda tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. SONUÇLAR: Hastaların enjeksiyon öncesi ortalama görme keskinliği 0,146 +0,16 olarak saptanmıştır.İlk intravitreal enjeksiyon sonrası görme keskinliği 0,232+0,24 , ikinci intravitreal enjeksiyon sonrası görme keskinliği 0,230+0,23, üçüncü intravitreal enjeksiyon sonrası kontrolde 0,284+0,28 ve 4. aydaki kontrolünde görme keskinliği 0,306+0,30 olarak saptanmıştır.(Tablo 1)Hastaların düzenli enjeksiyonlar sonrası görme keskinliğinde saptanan bu artış istatistiksel olarak ileri derece anlamlı bulunmuştur.(p≤0,001) Ortalama santral makula kalınlığı başlangıçta 339,94+82,37 mikron olarak saptanmıştır.Sırasıyla 1. ,2. ,3. enjeksiyonlardan sonra 265,4+55,25 mikron 248,31+ 48,48 mikron , 235,25+ 41,49 mikrona gerilemiştir.
Özet (Çeviri)
AİM:To determine affect of intravitreal aflibercept treatment on visual acuity, central macular thickness and retinal fluid in patients with choroidal neovascularization secondary to age-related macular degeneration with macular edema. METHOD: Thirty five eyes of 35 patients retrospectively reviewed who are diagnosed with neovascular age related macular degeneration, previously have not get any treatment and have intravitreal aflibercept injection treatment in Okmeydanı Training and Research Hospital, Eye Clinic, Retina Division between 2014-2016 years. Pretreatment, post injection and 4th months best correctted visual acuity, intraocular pressure and OCT findings as central macular thickness, presence of intraretinal- subretinal fluid, hyperreflective dots and outer retinal tubulation available in medical records of patients. All datas were analysed statistically. RESULTS:Pre-injection avarage visual acuity of patients was 0,146+0,16. First post injectional avarage visul acuity was 0,232 +0,24, on 2nd 0,230+0,23, on third 0,284+0,28 and 4th months follow up examination it was 0,306+0,30(Table 1). Following regular injection treatment, increase of visual acuity of patients was found statistically significant (p≤0,001). Avarage central macular thickness was found as 339,94+82,37 micron. Avarage central macular thickness regressed to 265,4+55,25 micron, 248,31+48,48 micron, 235,25+41,49 micron following 1 st, 2nd, 3 rd injection respectively. Avarage 4th month central macular thickness was found as 248,02+63,17 micron. It was statistically significant (p≤0,001).On post enjection follow up examination, there was a significant regression of subretinal and intraretinal fluid on OCT. Analysis showed the most important part of this regression was related with first injection.Although, major part of regression of hyperreflective dots was related with first injection, follow up injections also found effective on hyperreflective dots. There was no significant effect of aflibercept treatment on outer retinal tubulation. In this study neither serious ocular nor systemic adverse effect have been seen. In one patient an increase in intraocular pressure have been observed which is effectively managed with anti-glaucomatose agent. CONCLUSİON: In this study it is determined that intravitreal aflibercebt treatment effective and safe on visiual acuity and management of anatomical configuration in neovascular AMD.