Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonunda yoğun ve esnetilmiş intravitreal Aflibercept tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of intensiveand relaxed intravitreal Aflibercept therapy in neovascular age related macular degeneration
  1. Tez No: 541528
  2. Yazar: DİLAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ ELÇİOĞLU, DR. AKIN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda yoğun ve esnetilmiş intravitrealaflibercept tedavisi alan hastaların bir yıllık anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Retina biriminde, 1 Ocak 2016- 1 Aralık 2018 tarihleri arasında neovasküler YBMD tanısı ile intravitreal aflibercept tedavisi almış 50 hastanın 50 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastaların dosyalarından, yaşı, cinsiyeti, sistemik hastalıkları, tedavi öncesi ve 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ve 12. ay en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) [ETDRS (Diyabetik Retinopatinin Erken Evre Tedavisi Çalışma Grubu) eşeli kullanılarak değerlendirilmiş ve LogMAR birimine çevrilmiş], OCT ölçümlerine göre santral makuler kalınlık (SMK)'ları, İRS (intraretinal sıvı) varlığı, SRS (subretinal sıvı) varlığı, HRD (hyper-reflective dots) varlığı, ORT (outer retinal tubulation) varlığı ve sayısı, göz içi basınç(GİB) değerleri kaydedilmiştir. Hastalar yoğun (SRS tolere edilmeyen) ve esnetilmiş (
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the one-year anatomical and functional results of intensive and relaxed intravitreal aflibercept therapy in neovascular agerelatedmaculardegeneration. Materials and methods: Fifty eyes of 50 patients with neovascular AMD who underwent intravitreal aflibercept therapy between January 1, 2016 and December 1, 2018 in the Retinal Unit of the Ophthalmology Clinic of Okmeydanı Training and Research Hospital, were retrospectively analyzed. From the patients' files; age, gender, systemic diseases, pre-treatment and 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10 and 12th months best-corrected visual acuity (BCVA) [ETDRS (Early Stage Treatment Group of Diabetic Retinopathy], OCT measurements, presence of IRF (intraretinal fluid), presence of SRF (subretinal fluid), presence of HRD (hyper-reflective dots), presence and number of ORT (outer retinal tubulation). , intraocular pressure (IOP) values were recorded. The patients were divided into twogroups as intensive (SRF intolerant) and relaxed(