Akciğer kanserli olgularda cerrahi tedavi sonrası 5 ve 10 yıllık sağkalım analizleri
5 and 10-years survival analysis after surgical treatment in lung cancer patients
  1. Tez No: 497479
  2. Yazar: SERKAN YAZGAN
  3. Danışmanlar: UZMAN OKTAY BAŞOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde akciğer kanserinin her iki cinsiyette de kansere bağlı ölümlerin başında yer alması, akciğer kanserinin tedavisi ve prognozu ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmasına neden olmaktadır. Ancak ülkemizde akciğer kanserinin cerrahi tedavisinde ve özellikle yeni TNM sınıflaması doğrultusunda alınan sonuçlar hakkında doyurucu bir çalışma yoktur. Bazı çalışmalarda 5 yıllık sağkalım oranlarından bahsedilmekte ancak 10 yıllık sağkalım oranı veren çalışma ise bulunmamaktadır. Akciğer kanserli olgularda sağkalım süresi, hastalığın evresine ve uygulanan tedavi yöntemine bağlıdır. Tüm evrelerde, cerrahi tedavi en uzun sağkalım süresine sahiptir ve potansiyel olarak küratif tek tedavi şeklidir. Bu nedenle cerrahi tedavi ile hangi evrede, ne oranda sağkalım süresi elde edildiği önem kazanmaktadır. Tez çalışmamız retrospektif bir çalışma olup, Ocak 1989 ile Ocak 2001 tarihleri arasında, akciğer kanseri nedeni ile, İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde, akciğer kanseri nedeniyle opere edilen 401 olgu analiz edilmiştir. Olgular Temmuz 2001'e kadar takip edilmiştir. Tüm evrelerde elde edilen 5 ve 10 yıllık sağkalım oranları hesaplanmış ve yapılan diğer çalışmalarla sonuçlarımız karşılaştırılmıştır. Postoperatif histopatolojik inceleme sonrasında 13 olgumuz KHAK olarak belirlenmiştir. Bunlardan ikisi anrezektabl olgudur. Kalan 11 olguda 5 ve 10 yıllık sağkalım oranı sırasıyla %36 ve %24 olarak bulunmuştur. KHDAK olgularımızda ise Evre IA'da 5 ve 10 yıllık sağkalım oranı sırasıyla %54,7 ve %27,3, Evre IB'de %47,3 ve %34,9 bulunmuştur. Evre IIA'da sadece iki olgu saptanmıştır ve bu olgular 25 ve 37 ay yaşamışlardır. Evre IIB'de 5 ve 10 yıllık sağkalım sırasıyla %21,1 ve %16,2, Evre IIIA'da 5 yıllık sağkalım oranı %12,8 ve Evre IIIB'de %11,1 olarak saptanmıştır. KHDAK olgularımızda 5 ve 10 yıllık genel sağkalım oranı ise sırasıyla %30,6 ve %22,3 olarak tespit edilmiştir. KHAK olgularımızda elde edilen sağkalım oranları, literatür bilgileri ışığında değerlendirildiğinde, oldukça iyi sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Bu bakımdan KHAK'de, seçilmiş olgular için cerrahinin en iyi tedavi yöntemi olduğu düşüncesi cazip gelmektedir. KHDAK'de tespit edilen 5 ve 10 yıllık sağkalım sonuçlarımızın literatür verileri ile yapılan karşılaştırmasında, bizim sonuçlarımızın bildirilen sonuç aralığının alt sınırında veya daha da düşük olması, sistematik mediastinal lenf nodu disseksiyonu uygulanmamış olmasına ve örnekleme yöntemi ile N1 veya N2 olan bazı vakaların tespit edilememiş olmasına bağlanabilir. Anrezektabilite ve postoperatif mortalite oranlarımız literatür ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths in both sexes, leading to numerous studies on the treatment and prognosis of lung cancer. However, in our country, there is no satisfactory study about the surgical treatment of lung cancer and especially the results of the new TNM classification. In some studies 5-year survival rates are mentioned but there is no study that gives a 10-year survival rate. Survival in patients with lung cancer depends on the duration of the disease and the treatment modality. In all stages, surgical treatment has the longest survival time and is potentially the only curative treatment. For this reason, it is important to determine the stage of survival and the survival time with surgical treatment. Thesis study was a retrospective study, between January 1989 and January 2001, with the cause of lung cancer. In the Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital, 2nd Chest Surgery Clinic, 401 cases who were referred for lung cancer were analyzed. The cases were followed up until July 2001. The 5 and 10 year survival rates obtained in all stages were calculated and compared with our other studies. After postoperative histopathological examination 13 cases were identified as SCLC. Two of them are unresponsive. In the remaining 11 cases, 5 and 10 years survival rates were found as 36% and 24%, respectively. In our patients with NSCLC, 5 and 10 years survival rates were 54.7% and 27.3% in Stage IA, 47.3% and 34.9% in Stage IB, respectively. In stage IIA, only two cases were detected and these cases lived 25 and 37 months. The 5 and 10 year survival rates in stage IIB were 21.1% and 16.2% respectively, 5 years survival rate in stage IIIA was 12.8% and 11.1% in stage IIIB. Overall survival rates at 5 and 10 years in our NSCLC cases were determined as 30.6% and 22.3%, respectively. It is seen that when the survival rates obtained in our cases of SCLC are evaluated in the light of literature information, very good results are obtained. In this regard, it is tempting to think that the surgeon is the best treatment for selected cases in SCLC.