Akut hışıltılı çocuklarda vitamin d ve parathormon düzeylerinde oluşan değişiklikler
Changes in d vi̇tami̇ni̇ and parathormone levels in children with acute wheeze
  1. Tez No: 497481
  2. Yazar: HABİBE ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hışıltı, daha çok küçük yaşlarda görülür. Bronkospazm, mukozal ödem ve aşırı sekresyon sonucu oluşan obstrüksiyon ile ortaya çıkan ve ekspiryum boyunca devam eden müzikal bir sestir. Süt çocukluğu döneminde hışıltı atağı geçiren ve tanı konulamadığı için tedavi edilmemiş çocuklarda atakların tekrar etme eğilimi olduğu bildirilmektedir. Bu çağlarda kullanılan prediktif testler ve göstergeler yeterli olmadığı için kalıcı veya geçici hışıltı ayırımı yapmak önemli bir sorun olmaktadır. Bronşiolit öyküsü olan çocuklarda hışıltı ve astımın ortaya çıktığı epidemiyolojik olarak kanıtlanmıştır. Yine D vitamini düzeyi düşük olan hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonları daha sıktır ve bu ilişki astımlılarda daha belirgindir. Bu çalışmada kalsiyum, D vitamini ve parathormon metabolizmalarının birlikteliğinden yola çıkılarak, akut hışıltı atağı esnasındaki laboratuvar parametreleri arasındaki korelasyon değerlendirilmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran 100 hasta alındı. Çalışma grubu, üçüncü hışıltılı solunum atağı şikayeti ile başvuran 6 ay-2 yaş arası 50 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu, aynı klinikte takibi yapılan herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan ve yaş grubu benzer olan 50 çocuktan oluşturuldu. İki grupta da çalışma öncesinde serum D vitamini, parathormon, tam kan sayımı ve biyokimyasal laboratuvar parametreler için kan örnekleri alındı. Bulgular: Çalışmamızda kontrol ve hasta gruplarında hem D vitamini, hem de parathormon değerlerinin karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Tam kan sayımı bakımından grupların platelet sayısı (p=0.0069), yüzde eozinofil (p=0.0453), nötrofil sayısı (p=0.0099) ve yüzde nötrofil (p=0.0008) karşılaştırılmaları arasında anlamlı farklılıklar bulundu. Biyokimya parametrelerinde sadece kalsiyum açısından anlamlı fark bulundu (p=0.0001). Sonuç: Üçüncü hışıltı atağı ile kliniğe başvuran hastalarda bazı laboratuvar değerleri istatistiksel olarak anlam taşısada, sonuç klinik tabloyu ağırlaştırma bakımından önemli olmayabilir. Kişisel, çevresel ve mevsimsel özelliklerden dolayı tam bir sınıflandırma ve net sonuçların alınması oldukça zordur. Bu nedenle daha dar zamanlı ve daha geniş katılımlı çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Wheze commonly occurs in small children . It is a musical sound, occurring due to bronchospasm, mucosal edema, and increased secretions; and continues throuHGout the expirium. Wheeze is reported to recur in infants with wheeze attacks and in children, who had not been treated due to lack of definitivie diagnosis. Since the predictive tests and symptoms at this age group are not specific, it is difficult to discriminate a wheeze attack as temporary or permanent. Epidemiologic studies showed that children with a histroy of bronchiolitis develop wheeze and asthma. Children with low D vitamini levels tend to have more frequent upper airway tract infections and this relationship is more pronounced in asthmatics. This study aims to evaluate the correlation between metabolically linked laboratory parameters like calcium, D vitamini, and parathormone obtained during acute wheeze exacerbation. Material and methods: A total of 100 patients who presented to Recep Tayyip Erdogan University, School of Medicine, Department of Pediatrics were included in this study. Study group consisted of 50 patients of ages 6 months-2 years, who presented with third wheeze attack. Control group consisted of 50 healthy children with no history of disease, at similar ages. Pre-study plasma D vitamini, parathormone, total blood count, and biochemical parameters were obtained from both groups. Results: This study found no difference in plasma D vitamini, or parathormone levels between groups. Total blood count revealed differences in platelet count (p=0.007), percentage of eosinophils (p=0.0453), neutrophil count (p=0.0099), and percentage of neutrophils (p=0.0008). Biochemical parameters were similar except plasma level of calcium (p=0.0001). Conclusion: AlthouHG some laboratory values may differ in patients presenting with 3 wheeze attacks, this may not adversely affect the clinical presentation. Concerning personal, environmental, and seasonal differences, it is hiHGly difficult to obtain a solid classification and clinical results. Therefore we propose that studies with shorter follow-up periods and more patients are needed.