Öksürük ve solunum sıkıntısı ile acil servise başvuran 0-24 ay arası çocuklarda anne sütü ve D vitamini kullanımının hastalığın şiddeti ve hastane kalış süresi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of breastfeeding and vitamin D supplementation on disease severity and length of hospital stay in children aged 0–24 months presenting to the emergency department with cough and respiratory distress
- Tez No: 978645
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM EROL, DR. HARUN ÇATAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Akut bronşiyolit (AB) iki yaşından küçük çocuklarda görülen, sıklıkla viral etkenlerin etyolojiden sorumlu olduğu, hışıltı, öksürük, hızlı solunum, göğüste çekilmeler ve ekspiryumda uzama ile seyreden bir hastalıktır. Prematüre doğum öyküsü, düşük doğum ağırlığı, 2 yaş altı olmak,eşlik eden kronik hastalığın olması, düşük sosyoekonomik düzey, kalabalık ortamda yaşıyor olmak, kış mevsimi, sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorluk, hava kirliliği ve yetersiz bağışıklama, anne sütü alamama, malnütrisyon ve D vitamini eksikliği akut alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) için başlıca risk faktörleridir. Biz bu çalışmamızda, Ocak 2025- Kasım 2025 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk acil servise öksürük-solunum sıkıntısı ile başvuran 0 ay- 24 ay arası çocuklarda çevresel faktörler, anne sütü ve D vitamini kullanımının hastalık şiddeti ve hastane yatış süresi üzerine etkisinin inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne Ocak 2025- Kasım 2025 tarihleri arasında başvurusu olan 0 ay- 24 ay arası 100 çocuk hastaların verileri ailelere alınan onam eşliğinde doldurulan anket ve hastane kayıtlarından prospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyet, yaş, gestasyonel hafta, Respiratuar Severity Score (RSS), anne sütü alımı, D vitamini kullanımı, kronik hastalık, düzenli kullanılan ilaç, rutubetli evde yaşama, kalabalık evde yaşama (>5 kişi), sigara maruziyeti, evcil hayvan besleme, geliş şikayetleri (öksürük, beslenmede azalma, ateş, takipne), hastanede yatış süresi (acil servis, Genel Pediatri servisi, Çocuk Yoğun Bakım), aldıkları oksijen desteği (oda havası, nebül maske, rezervuarlı maske, Yankot, entübasyon) incelenerek excel dosyasına kaydedildi. . İstatistik analizde tüm testler çift yönlü olarak gerçekleştirilmiş olup p <0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışma 2025 yılı Ocak- Kasım ayları arasında yaşları 0 ile 24 ay arasında değişmekte olan, 59'u (%59) erkek ve 41'i (%41) kız olmak üzere toplam 100 bebek ile yapılmıştır. Bebeklerin yaşları ortalaması 10.98±6.05 aydır. Anne sütü alımı 0–19 ay arasında değişmekte, ortalama 6.25±4.81 ay ve medyan 6 aydır. Anne sütü alımı/yaş oranı ortalama 0.60±0.35 olup çocukların yaşlarının yaklaşık %60'ına kadar anne sütü aldığı görülmektedir. Anne sütü alımı gruplarında ilk 6 ay içerisinde anne sütü alanların oranı %67 olup, bu durum önerilen emzirme süresi ile uyumludur; ancak 1 yaş sonrasında anne sütü alım oranı %7'ye düşmektedir. Vitamin D alımı ise ortalama 5.06±4.49 ay, medyan 5 aydır. Emmede azalma %56 oranında görülürken, ateş %18, taşikardi %19 oranında saptanmıştır. Öksürük %82 ile en sık görülen bulgu olup, takipne %59 oranında izlenmiştir. Çevresel faktörler değerlendirildiğinde, evcil hayvan varlığı %5, rutubetli ev %24, kalabalık ev %28, sigara maruziyeti ise %55 oranında bulunmuştur. Hastanede yatış süresi ile anne sütü alımı /yaş oranı değerleri arasında ters yönlü, %64.3 düzeyinde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır (p:0.000; p<0.05). Hastanede yatış süresi ile D vitamini alımı /yaş oranı değerleri arasında ters yönlü, %55,4 düzeyinde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır (p:0.000; p<0.05). SONUÇ: Çalışmamız sonucunda anne sütü alımı / yaş ve D vitamini alımı / yaş oranı arttıkça hastanede kalış süresi, oksijen desteği alma süresinin kısaldığı görülmüştür. 1 yaş sonrası anne sütü alımının belirgin düzeyde azaldığı görülmüştür. D vitamini kullanma süresi ortalama 5 aydır. 2 yaşa kadar anne sütü kullanımının artması için emzirmeyi teşvik edici politikalara önem verilmeli, sağlık bakanlığı önerilerinde olan D vitamini kullanımı her çocuk muayenesinde sorgulanmalı, bu konuda eksiklik varsa aileler hekim tarafından bilgilendirilmelidir. Çalışmamız anne sütü alımı ve D vitamini kullanımının akut alt solunum yolu enfeksiyonlarında koruyucu rolü olduğu bulunmuş ve literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis (AB) is a common viral infection in children under two years of age, characterized by wheezing, cough, tachypnea, chest retractions, and prolonged expiration. Key risk factors for ALRTIs include prematurity, low birth weight, age under two years, chronic disease, low socioeconomic status, crowded living conditions, winter season, limited access to healthcare, air pollution, inadequate immunization, lack of breastfeeding, malnutrition, and vitamin D deficiency. This study aimed to evaluate the impact of environmental factors, breastfeeding, and vitamin D supplementation on disease severity and hospital stay in children aged 0–24 months presenting with cough and respiratory distress to the pediatric emergency department between January 2025 and November 2025, contributing to the existing literature. Materials and Methods: This prospective study included 100 children aged 0–24 months who presented to the Pediatric Department of Health Sciences University, Bağcılar Training and Research Hospital, between January and November 2025. Data were collected through parental questionnaires and hospital records after obtaining informed consent. Variables analyzed included sex, age, gestational week, Respiratory Severity Score (RSS), breastfeeding duration, vitamin D supplementation, chronic disease, regular medication use, living in a humid or crowded environment (>5 people), exposure to tobacco smoke, pet ownership, presenting symptoms (cough, feeding difficulties, fever, tachypnea), length of hospital stay (emergency, general pediatrics ward, pediatric intensive care unit), and oxygen support received (room air, nebulizer mask, reservoir mask, Yankauer catheter, intubation). Statistical analyses were conducted using two-sided tests, with p < 0.05 considered statistically significant. Results: The study included 100 children, 59 males (59%) and 41 females (41%), aged 0–24 months (mean 10.98±6.05 months). Breastfeeding duration ranged from 0 to 19 months, with a mean of 6.25±4.81 months (median 6 months). The breastfeeding/age ratio averaged 0.60±0.35, indicating that children received breast milk for approximately 60% of their age. During the first six months, 67% of infants were breastfed, consistent with recommended durations, but breastfeeding rates decreased to 7% after the first year. Vitamin D supplementation duration averaged 5.06±4.49 months (median 5 months). At initial presentation, the most common symptoms were cough (82%), tachypnea (59%), feeding difficulties (52%), tachycardia (19%), and fever (18%). Environmental factors included pet ownership (5%), humid housing (24%), crowded households (28%), and tobacco smoke exposure (55%). A statistically significant inverse correlation was observed between length of hospital stay and breastfeeding/age ratio (r = -0.643, p < 0.001), as well as vitamin D supplementation/age ratio (r = -0.554, p < 0.001). Conclusion: Increased duration of breastfeeding and vitamin D supplementation were associated with shorter hospital stays and reduced duration of oxygen therapy. Breastfeeding markedly declined after the first year, and the average vitamin D supplementation duration was five months. Strategies to promote continued breastfeeding until two years of age should be implemented, and vitamin D supplementation should be routinely assessed during pediatric visits, with families counseled as necessary. Our study supports the protective role of breastfeeding and vitamin D supplementation against acute lower respiratory tract infections and contributes to the current literature.