Potentılla recta l. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researchs on potentilla recta l.
  1. Tez No: 497484
  2. Yazar: BAŞAK ÖKDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA KOŞAR, YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ŞEKER KARATOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez kapsamında Rosaceae familyasında yer alan Potentilla recta L. bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen ekstrenin antioksidan aktivitesi, antienflamatuvar aktivitesi ve kimyasal bileşimi incelenmiştir. P. recta toprak üstü kısımlarının % 70'lik metanol ekstresi hazırlanmıştır. Ekstrenin spektrofotometrik (toplam fenol, toplam flavonoit, toplam flavonol) ve kromotografik/spektrometrik (SK-KS/KS) olarak kompozisyonları belirlenmiştir. Ekstrenin antioksidan aktivitesini belirlemek amacıyla indirgenme gücünün belirlenmesi, 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH●) ve 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS+●) radikallerini süpürücü etki, askorbat-Fe(III)-katalizli fosfolipit peroksidasyonunu engelleyici etki, β-karoten-linoleik asit birlikte oksidasyonunu inhibe edici etki, demir (II) ile şelat oluşumu, spesifik olmayan hidroksil radikali ile yönlendirilmiş 2-deoksiriboz bozulması, spesifik hidroksil radikali ile yönlendirilmiş 2-deoksiriboz bozulması deneyleri yapılmıştır. Aynı ekstrenin RAW 264.7 fare makrofaj hücre hattında sitotoksisitesi incelenmiştir. Ekstrenin antienflamatuvar aktivitesini belirlemek amacıyla, makrofajlar LPS ile indüklenmiş ve nitrik oksit, IL-1β, IL-6, IL-10 ve TNF-α düzeyleri ölçülmüştür. Ekstrenin kimyasal bileşimi incelendiğinde fenolik asitler, flavonoitler ve tanenler başta olmak üzere fenolik bileşikler bakımından zengin olduğu görülmüştür. Yapılan antioksidan ve antienflamatuvar aktivite çalışmalarında gözlenen etkiden bu bileşiklerin sorumlu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, the antioxidant activity, antiinflammatory activity and chemical composition of extract obtained from aerial parts of Potentilla recta L. was investigated. %70 methanol extract was prepared from aerial parts of P. recta L.. Chemical composition of extract was analysed spectrophotometrically (total phenol, total flavonoids, total flavonols) and chromatographic/spectrometric (LC-MS/MS) techniques. In order to determine antioxidant activity of the extracts 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH●) and 2,2'-azino-bis (3-ethylbenzthiazoline-6-sulphonic acid) (ABTS+●) radical scavenging effect, preventing peroxidation of the phospholipids, β-carotene-linolenic acid co-oxidation assay, iron (II) chelate formation, reduction, 2-deoxy-d-ribose degradation by site and non site specific OH radical activity assay was investigated. The cytotoxicity of the extracts was investigated using RAW 264.7 mouse macrophage cell. Determinig the antiinflammatory activity, macrophages stimulated with LPS and the levels of IL-1β, IL-6, IL-10, TNF-α, nitric oxide were measured. Analyzing the chemical composition of the extract, it was observed that extract was rich in phenolic compounds especially phenolic acids, flavonoids and tannins. These compounds are thought to be responsible from the antioxidant and antiinflammatory effects observed in this study.