Selçuk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin ölümcül hastaya yaklaşımlarının incelenmesi
- Tez No: 49753
 - Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEMİRELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dahiliye, Cerrahi ve Kadm-Doğum klinikleri ile Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan hemşirelerin ölümcül hastaya yaklaşımlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır Veri toplama aracı olarak, ekte verilen anket formu kullamlmıştır. Anket formu 110 hemşire ile tek tek görüşülerek araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde yüzdelik ve Kikare (Chi-Square) testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda hemşirelerin ; -Ölüme karşı olumsuz bir bakış açısına sahip oldukları, - Ölümcül hastalığını kendisi bilmek istemesine rağmen, bunun hastaya söylenmesi konusunda tereddütlerinin olduğu, - Hastaya öleceğini doktorun söylemesini uygun bulduklarım, - Ölümcül hasta ve ailesine karşı yaklaşımlannda yetersizliklerin olduğu, - Hasta ve ailesi ile iletişimde yetersizlik hissettiği, - Eğitimleri sırasında ölümcül hasta bakımı konusunda kendilerine verilen bilgileri yetersiz buldukları, eğitim düzeyi düştükçe yetersiz bulma oranının arttığı saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak hizmet içi eğitim programlan ile mezun hemşirelerin bilgilerini tekrarlanması, eksikliklerinin giderilmesi ve klinik içinde, duygularını tartışmaları için ortamlar sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research has been performed on nurses' attitudes to dying patients as to be descriptive. The nurses are those who work in internal and surgical and gynecology- obstetry wards and intensive care units at Selçuk University Medicine Faculty, training and research hospital. The questionnaire form given in the appendix was used to collect data. The questi onnaire form was filled by the researcher interviewing 110 nurses one by one. To evaluated the data collected in the study- percentage and chi-square tests have been used. Upon evaluating the data the following results have been found out; that the nurses; - have a negative point of view to death - would want to know whether they have a fatal illness if they were patients, where as theyhave some hesitations about telling the truth to the dying patients. - approve that the Doctor should tell the truth to the dying patients. - that their attidues to the dying patients and their families were insufficient. - feel themselves lacking comminication ability with dying patients and their families. - think that the proffessionel knowledge about caring dying patients which had been given during their training program is insufficient. And