Bozkır'da çalışan sağlık görevlilerinin, sağlık eğitimi konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of health professions about healt education in Bozkır district
- Tez No: 195161
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEMİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Arastırma, Bozkır merkez ve Bozkır'a baglı saglık kurumlarında çalısan saglık görevlilerinin, saglık egitimi konusundaki bilgi, tutum ve davranıslarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı (descriptive) nitelikte yapılmıstır. Materyal- Metod: Arastırma evrenini; 01.03.2007-01.05.2007 tarihleri arasında Bozkır merkezde bulunan 1 Devlet Hastanesi, 1'i Merkez Saglık Ocagı olmak üzere toplam 10 Saglık Ocagı ve 2 Saglık Evi'nde görev yapan, hasta veya saglıklı kisilerle bire-bir karsılasarak saglık egitimi verebilecek konumda olan 15 hekim, 21 hemsire, 17 saglık memuru, 32 ebe, olmak üzere toplam 85 saglık personeli olusturmaktadır Veriler, gözlem altında anket uygulama yöntemiyle toplanmıstır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında degerlendirilerek, istatistiksel analizlerde aritmetik ortalama ve yüzdelik hesaplamalar kullanılmıstır. Bulgular: Arastırmaya katılan saglık personelinin % 70.6'sı erkek, %29.4'ü kadın olup, saglık personelinin %76.5'i 26-35 yas grubundadır. Hekimlerin %66,7'si okulda iken saglık egitimi dersi almadıgı, diger saglık personelinin hepsinin saglık egitimi dersi aldıgı saptanmıstır. Ebelerin günlük mesailerinde saglık egitimi yaptıgı bulunurken, hekimlerin ise günlük mesailerinde saglık egitimi yapma oranı %0 bulunmustur. Ebe ve hekimlerin saglık egitimi ile ilgili kurslara katılma oranları, hemsire ve saglık memurlarınınkinden daha yüksektir. Saglık personelinin büyük bir çogunlugu bu kursları; saglık müdürlügünden aldıgını, diger kalan kısmı ise kurumundan hizmet içi egitimle aldıgını belirtirken, egitici egitimi ile ilgili kurslara katılma oranı çok düsüktür. Saglık personelinin büyük çogunlugu saglık egitiminin amacını dogru belirtmistir. Egitimin etkinligini en dogru sekilde degerlendirmede ise saglık personelinin çogunlugu dogru cevabı verirken, ebelerin dogru cevabı verme oranı çok düsüktür. Aynı soru egitim durumuna göre degerlendirildiginde ise; lisans mezunlarının %70'lik oranda dogru cevabı verdigi saptanmıstır. Sonuç: Arastırma bulgularına göre, hekimlerin günlük mesaileri içinde hiç saglık egitimi yapmadıkları, özellikle birinci basamakta çalısan ebelerin günlük mesailerinde saglık egitimi yaptıkları, saglık memurları ve hemsirelerin ise, saglık egitimi yapma oranlarının düsük oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is made as descriptive for the purpose of observing knowledges, attitudes and behaviours of the health officers about health education who are working in health institutions in Bozkır. Material ? Method: Our population consists 15 doctors, 21 nurses, 17 health officer, 32 midwifes totaly 85 health staff who can give health education by one to one to sick and healthy people and who are working in 1 state hospital, 1 village clinic, as total 10 village clinics and two health houses in Bozkır. These datas are collected according to the method of questionnaire under observation. Data are evaluated by computer and arithmetic mean and percentage calculations are used in statistical analysis. Results: 70,6 % of the participants was male and 29,4 % was female. 76,5 % of the health officers were in 26-35 age group. It is determined that 66,7 % of the doctors did not participate health education lessons in faculty. All of the other health staff participated health education lessons. It is obtained that midwifes were making health education in their daily shifts but doctor?s health education making rate was 0 %. Midwife?s and doctor?s percentage of participation to the courses of health education was higher than nurse?s and health officer?s. Most of the health officer stated that they participated these lessons form health management and others stated that they got these lessons from in service training but participation rate of the trainer education is very low. Most of the health staff determined aim of the health education correctly. In evaluation of the effectiveness of the education correctly most of the health staff replied correctly. Midwifes correct reply rate was low. When the same question is evaluated according to the education status it is obtained that the 70 % rate of staff who has bachelor degree replied correctly. Conclusion: According to the research results, it is obtained that doctors are not making health education in their daily shift, especially midwifes in first degree are making health education in daily shift and and health officer?s and nurse?s rate of making health education are low.