Pandemi sürecinde hemşirelerin standart ve izolasyon önlemlerine uyum düzeyleri ve etkileyen faktörler
Levels of nurses' compliance with standard and isolation precautions and affecting factors during the pandemic
- Tez No: 754481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; COVID-19 pandemi sürecinde çalışan hemşirelerin standart önlemler ve izolasyon önlemlerine uyum düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel türde bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma bir Şehir Hastanesi'nde çalışmakta olan 382 hemşire ile 2021 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirildi. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Standart Önlemlere Uyum Ölçeği”ve“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlendi. Verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov Testi, İki bağımsız örnek t testi, ANOVA testi, Duncan çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi, regresyon analizleri ve pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 26,71±5,47 yıl olup mesleki deneyim süreleri 45±65,01 aydır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of compliance of nurses working during the COVID-19 pandemic with standard precautions and isolation measures as well as the affecting factors. This descriptive and relational study was conducted with 382 nurses working at the City Hospital in Konya between July and August of 2021.“Personal Information Form”,“Scale for Compliance with Standard Precautions”and“Scale for Compliance with Isolation Precautions”were used to collect data. Research data was summarized by number, percentage, mean, and standard deviation. Kolmogorov Smirnov test, two independent sample t tests, ANOVA test, Duncan Multiple Range (post-hoc) test, Variance Inflation Factor (VIF) Analysis, regression analysis and Pearson correlation coefficients were used in the analysis of the data. The mean age of the nurses participating in the study was 26.71±5.47 years and their professional experience was 45±65.01 months.