İbn Ebû Asım hayatı ve hadisçiliği
The life of Ibn Ebu Asim and his traditionalism
  1. Tez No: 497551
  2. Yazar: MEHMET NEDİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH AGİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İbn Ebû Âsım kısa ömründe üç yüze yakın eser yazmıştır. Buna rağmen günümüz insanının onun hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu söylenemez. İbn Ebû Âsım'ı araştırmak ve onun hakkında bilgi vermek amacıyla bu alanda en önemli kitabı olan el-Âhâd ve'l-Mesânî adlı eseri temel alınarak tez hazırlanmıştır. Tez, giriş kısmı ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, kapsamı, amacı ve sınırları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde İbn Ebû Âsım'ın Hayatı, Kişiliği ve Eserleri ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde İbn Ebû Âsım'ın el-Âhâd ve'l-Mesânî adlı eseri bağlamında hadisçiliği ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In his short life, İbn Ebu Asım wrote nearly 300 works. Nevertheless, it is said that today's people do not have enough and extensive knowledge about him. On the purpose of searching Ibn Ebu Asım and giving information about him, this thesis was prepared on the basis of his masterpiece 'El Ahad Ve'l Mesani' This thesis study consists of two chapters with introductory chapter. In the introductory chapter, the information about the thesis' topic, the content, the purpose and the limits were given. On the first part, the information about his life, personality and works was relayed. On the second part, his Traditionalism was examined within the context of his work 'El Ahad Ve'l Mesani'.