Günümüz Şırnak medreselerinde Arap dili eğitimi
Arabic language education in today's Şirnak madrasahs
- Tez No: 497552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
“Günümüz Şırnak Medreselerinde Arap Dili Eğitimi”konulu çalışmamız, giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında islamiyetin doğuşu ile birlikte medreselerin ortaya çıkış aşamaları ve günümüze kadar varlığını sürdürürken uğradığı merhaleler kaleme alınmış ve ayrıca Şırnak Merkez ve ilçelerinde değişik zamanlarda medrese geleneğini devam ettiren âlimlerin kısaca hayatları anlatılmışır. Son olarak da merkez ve ilçelerinde aktif olarak devam eden medreseler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde günümüz Şırnak medreselerinde okutulan Arap Dili ve Belagatı kitapları ve içerikleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde de medreselerin fiziki yapısı ve uygulanan eğitim sistemi konu edinilmiştir. Son olarak da medreselerin günümüz eğitim sisteminden farklılıkları ve medreselerin eksiklikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study that“Arabic Language Education in Today's Sirnak Madrasahs”is composed of one introduction and two parts. At the introduction section of our work, emergence of the madrasah at the early period of Islam and the stages of change that they have experienced during the history were taken. As well as short life stories of valuable scholars who continued the madrasah tradition at different times in the Sirnak centers and districts were mentioned. In the introduction section, finally, brief information was given about the madrasahs who were actively active in the center of Sırnak and districts. In the first chapter, was given information about the books that currently taught in Sırnak madrasahs on the Arabic Language and Literature. In the second chapter, the physical structure of the madrasahs and the education system they applied in it were discussed. In the second part, focused on the differences between the modern education system and the madrasahs and the deficiencies of madrasahs are emphasized.