(فتح المنان في تفسير القران ) سورة مريم , من الاية رقم 57 الى الاية 98دراسة وتحقيق
'Fethü'l_Mennan fi Tafsiri_l Kur'an' adlı eserin tahkik ve tahlili (Meryem Suresi 57_98. Ayetleri)
  1. Tez No: 740659
  2. Yazar: WAAD ALI HUSSEIN ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALI ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada، 710/1311 tarihinde vefat eden Allame Şeyh Kutbu'd-Din Mahmud b. Mesud b. Muslih eş-Şirazi'nin Fethu'l-Mennan fi Tefsiri'l-Kur'an'ının 57 – 98. ayetleri arasının çalışma ve tahkiki yapılmıştır. Bahsi geçen bu tefsirde tefsir، hadis، fıkıh، akaid ve diğer ilimler açısından çeşitli ilmi malumatlar bulunmaktadır. Bu tefsir، akli ve nakli ilimleri kullanmakla temayüz etmektedir. Kur'an'ı Kur'an'la tefsir etmiştir ki، bu en kabul görülen tefsir yöntemlerindendir. Ayrıca Kur'an'ı Hz. Peygamberin hadisleriyle، sahabenin ve selefi salihinin sözleriyle tefsir etmiştir. Bunun yanı sıra tefsirde en başta et-Taberi، el-Kurtubi، ezZemahşeri، İbn Atiyye، en-Nesefi ve benzer diğer isimlerin geldiği müfessirlerin kitaplarından nakillerde bulunmuştur. Bununla birlikte müellif، Meryem Suresi'nin tefsirinden en çok itimat edilen tefsirlerden olan el-Makdisi'nin Sahibü't-Tahrir ve'tTahbir'i ve İbn Atiyye el-Endülisi'nin el-Muharraru'l-Veciz fi Tefsiri'l-Kitabi'lAziz'inden de faydalanmıştır. Ancak bu، onun lugavi tefsiri kullanmadığı anlamına gelmez. Zira yazar، el-Ehfaş، Sibeveyh ve diğer müelliflerin aktardıkları ve yazdıkları dil sözlükleri kitaplarından ve diğer kitaplardan çeşitli dilsel lafız itibariyle faydalanmış ve bunları kullanmıştır. Ayrıca eş-Şirazi، Asım، Hafs، Hamza، el-Kesai gibi karilerin kıraat farklılıklarına da değinmiştir. Bununla birlikte tefsirinde Ebu Temmam، el-Ferezdak، İmraü'l-Kays gibi eski şairlerin sözlerinden alıntılar yaparak şiir beyitlerini de kullanmıştır. İtikat meseleleri arasında yer alan cennet ve cehennem konularına، kıyâmet günü insanın geçeceği aşamalara ve kıyâmet günü cehennemin gelişi meselesine de değinmiştir. xi Bu çalışmada، el yazması eserlerin tahkikinde kullanılan yönteme dayanarak Meryem Suresi'nin bir bölümünün tahkik çalışması yapılmış ve tez iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde، bir çok ilim yolculuğunda heybesini ilim، bilgi، tıp، tefsir mantık، hikmet ve astronomi deryalarında ilim ve hidayetle dolduran müfessirin hayatı ele alınmıştır. İkinci bölüm ise، tahkik kısmındaki tahkik edilen metni kapsamaktadır. Ardından sonuç، öneriler، fihristler، Kur'an ayetlerinin fihristi، hadislerin fihristi، tanınmış şahsiyetlerin ve mekanların listesi، şiir beyitleri ve kaynakça gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The research deals with a subject in interpretaion which is (Fateh Almanan Fe tafseer Al Quran sura maryam) (from 57 verse to 98 verse as a study and verfication in interpretation of Quran by sheik Kateeb Al deen Mahmood Msleh Al Sherazi ، dead in 710 H - 1311 a c) The mentioned research contains a variety of knowledge and information of the interpretation ، the tradition ، fukah (knowledge of religion) and the faith in addition to others. This interpreation is distinguished in having both the brain sciences and the transformed knowledge ، which represnts in interpretating Quran by Quran which is the best ever، interpretating Quran by the narrated traditions ، interpretating Quran by a saying of a prophet's company and the good ancestors in addition to the interpretation quoted from the early interpreters' books ، like Al Tabari ، Qurtubi ، Al Zamakshari ، Ibn Aatia ، Al nasafee and others. But the most adopted interpretations of Maryam sura are written by Al makdesee in (Al tahreer wa Altahbeer) ، and by Ibn Aatteia Al Andawsee in (Al Muharer Al wajeez fe tafseer Al ketab Al Azeez) That doesn't mean he had never mentioned the literal interpretation. He refered to some vocabularies used in the dictionaries and others of some ، like Al AAkfash and Sebaweeh. Alsherazi ، also ، mentioned the difference of recitations narrated by some ، like AAsem ، Hafes، Hamza and Al kesae. Al sherazi relied on some poems by old poets، like Abe tamam ، Alfarasdak and Imru Alkais. He mentioned the issues of the hell and the hevean which are ones of the belief ، the stages that man will see in doomsday ، the issue of (appproaching and passing over the hell). This research has dealt with a part of Maryam sura xiii according to the adopted ways of manuscripts verficating in classifying the thesis into two parts: The first part reflects the biography of the interpreter who was erudite and relgious for travelling a lot seeking for the knowledge. He was knowledgeable at the science ،the knowledge ، the medicine and the interpretation in addition to the logic ، wisdom ، the astronomy. The second part contains the verfied text in verification part ، the results ، recommendations and the indexes ، like those of the Quran verses and the traditions ، the famous ، the sites ، the poem lines ، the references. The key words are: Quran ، interpretation ، Shearazi ، Fateh Almanan ، Maraym sura.