Peyronie hastalarında prolidaz enzim aktivitesi, total antioksidan kapasitesi ve total oksidan kapasitesi değerlendirilmesi
Evaluation of prolidase enzyme activity, total antioxidant capacity and total oxidant capacity in peyronie patients
  1. Tez No: 497573
  2. Yazar: HÜSEYİN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Bu çalışmamızda Peyronie hastaları ve Peyronie hastalığı olmayan kontrol grubunun serum örneklerinde prolidaz enzim aktivitesi, total antioksidan kapasitesi ve total oksidan kapasitesi düzeylerinin bakılması amaçlandı. Materyal Metod: Yerel etik kurul onayı ve hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra Mart 2015 ve Eylül 2015 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi üroloji polikliniğine başvuran Peyronie hastası 30, herhangi bir komorbiditesi olmayan kontrol grubu 26 kişi olmak üzere toplam 56 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen Peyronie hastaları daha önce polikliniğimizde fizik muayenede palpe edilen plak, hastaların kendi çekmiş oldukları fotoğraflar ve yüzeyel/renkli doppler ultrasonografi ile tanı konuldu. Çalışmaya katılmayı kabul eden hasta ve kontrol grubundan alınan 6cc kan, uygun yöntemle plazma ayırma işlemi yapılıp -20 derecede saklandı. Alınan serum örneklerindeki prolidaz enzim aktivitesi, total antioksidan kapasitesi, total oksidan kapasitesi düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Bu çalışmada Peyronie hastalığı olan 30'u hasta olup, hastaların en küçüğü 34, en büyüğü 74 yaşındaydı. Peyronie hastaların yaş ortalaması 63,3±9,93 ' idi. Kontrol grubunda 26 sağlıklı erkek olup, en küçüğü 38, en büyüğü 68 yaşındaydı. Kontrol grubunun yaş ortalaması 61,42±10,35' idi. Çalışmamızda total antioksidan kapasitesi düzeyleri ortalama ve standart sapması hasta ve kontrol grubunda sırasıyla (62,26± 5,29), (106,99± 11,36) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it is aimed to be surveyed the level of prolidase enzyme activity, total antioxidant capacity and total oxidant capacity in serum samples of control group of patients who have Peyronie's Disease and non Peyronie's Disease. Material and Method: After taking ethics committee approval and informed consent form from patients, total 56 people who were 30 Peyronie Patients and 26 Patients in control group who have no comorbidity consulted to urology polyclinic of Dursun Odabası Medical Centre of Yuzuncu Yıl University between March 2015 and September 2015 were included to study prospectively. It was diagnosed with plaque which is practiced palpa in our polyclinic of physical treatment previously, via images taken by them and superficial / color Doppler ultrasonography to the Peyronie Patient who were included to study. 6 cc blood drawn from patients who accept to attend study and from control group were at -20 degree kept making plasma separation process with appropriate method. It was surveyed the level of prolidase enzyme activity, total antioxidant capacity and total oxidant capacity in serum samples. Results: There were 30 Peyronie Patients in the study and the youngest patient was 34 and the oldest patient was 74 ages old. The age average of Peyronie patients was 63,3±9,93. There were 26 healthy male in control group and the youngest patient was 38, the oldest 68 ages old. The age average of control group was 61,42±10,35. In our study, the average and standard deviation of total antioxidant capacity level was respectively determined as (62,26± 5,29), (106,99± 11,36) in patient and control group.