Broyler rasyonlarında farklı düzeylerde tritikale (triticale hexaploide l.) kullanılmasının performans ve karkas özellikleri üzerineetkisi
The effects of different levels of triticale(triticale hexaploide l.) on performance and carcass characteristics in broiler chickens
- Tez No: 497572
 - Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BOLAT, PROF. DR. NURİYE TUĞBA BİNGÖL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Güllüce, E. Broyler Rasyonlarında Farklı Düzeylerde Tritikale (Triticale hexaploide L.) Kullanılmasının Performans ve Karkas Özellikleri Üzerine Etkisi. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu araştırma broyler rasyonlarına farklı düzeylerde katılan tritikalenin, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bir günlük yaşta toplam 240 adet broyler civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Civcivler, her biri 60'ar hayvan içerecek şekilde biri kontrol ve 3 deneme grubu olmak üzere toplam 4 gruba rastgele dağıtılmıştır. Her grup da kendi içerisinde 15'er civciv içerecek şekilde 4 alt gruba ayrılmıştır. Kontrol rasyonu mısıra dayalı, deneme rasyonları ise kontrol rasyonunda kullanılan mısırın %25, %50 ve %75'i tritikaleden oluşacak şekilde izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanmıştır. Denemeler süresince yem ve su gruplardaki hayvanlara ad libitum olarak sunulmuştur. Deneme sonunda 1-42. gün verileri göz önüne alınarak canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranında kontrol grubu ile deneme grupları arasında istatistiksel bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Güllüce, E. The effects of different levels of triticale(Triticale hexaploide L.) on performance and carcass characteristics in broiler chickens. YYU Institute of Health Science, Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases, Mssc Thesis, Van, 2017. The aim of this study was to determine the effect of different level of triticale on growth performance, feed intake, feed efficiency and carcas characteristics of broler chickens. This study was carried out on 240 one day old Ross 308 broile chicks and lasted 42 days. This experiment was cosist of four treatments group and each group was 60 chicks and replicated four times. First group was control(Maize), and triticale added to the other groups, as a substitute to maize, % 25, % 50 and % 75 respectivelly. The diets were isocaloric and isonitrogenic for each groups. The broiler chicks of all treatment groups were supplied feeds and water ad libitum throughout the experimental period. There were no significant differences between control and other treatment groups for final body weight, weight gain, feed intake and feed conversion ratio during growing period. No significant differences were observed between treatment groups for the hot- and cold carcass and the mean carcass parts, except for the gizzard and breast meat, internal organs, abdominal fat, breast, tigh, wing, neck, and back weight.